Rozmowa z prof. Krzysztofem Pyrciem, szefem zespołu prowadzącego badania nad koronawirusem w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, o tym, jak wielu jest zakażonych, jak długo potrwa pandemia i skąd wziął się ten wirus.
W OPINII
Krzysztof Piasecki: Trudna miłość do galerii handlowych
Otwarto galerie handlowe. Hucznie zapowiadano otwarcie. I tłoku nie było. Obawiano się, że ludność po przymusowym siedzeniu w domu, ruszy do swego ulubionego miejsca na ziemi. I nie ruszyła.
Ziemowit Szczerek: smutne, że wszyscy jarają się "postapokalipsą"
Na pytania naszej pandemicznej wersji kwestionariusza Prousta odpowiada Ziemowit Szczerek. Za czym tęskni, co go drażni, czego się spodziewa?
Małgorzata Jantos: zakładajmy ogrody deszczowe!
Susza, mimo przelotnego deszczu, daje się we znaki, a mało kto wie, że w Krakowie istnieje specjalny program "małej retencji". Szansą są między innymi tzw. ogrody deszczowe.
Bartosz Szydłowski: pójść na Franciszkańską i nie spotkać obecnego biskupa
Chcąc uchwycić ten czas przygotowaliśmy, a konkretnie Marta Szostkiewicz, naszą pandemiczną wersję "kwestionariusza Prousta". Dziś na pytania odpowiada Bartosz Szydłowski.
Piotr Sieklucki: trwamy karmiąc się tym teatralnym McDonaldem
Zobowiązałem się do felietonów. Parę miesięcy temu. Miały być one nietrzeźwiejącą rzeką wywiadem z krakowskim przechodniem, który postanowił przysiąść gdzieś przy barze na krótką chwilę… rozciągniętą do nieprzyzwoitości.
Jerzy Friediger: Jest taka taktyka – stłucz termometr, nie będziesz miał gorączki
Rozmowa o pandemii i tym, jak radzi sobie z nią polska służba zdrowia, o tym, że z koronawirusem musimy nauczyć się żyć i o dzieciach z COVID-19, których kilkadziesięcioro wyleczono w krakowskim szpitalu im. Żeromskiego.
Andrzej Kulig: Mam wrażenie, że nikt nie rozumie powagi sytuacji
Rozmowa o dziurze w krakowskiej kasie i bolesnych cięciach, których Krakowianie już doświadczają i będą doświadczać jeszcze długo, o wyborach prezydenckich i demokracji.
Krzysztof Piasecki: Czepiam się. Z nudów... Trochę dla rozrywki
Jak długo będę się jeszcze tak nudził? Jest światełko w tunelu. Na razie w tunelu na Zakopiance. Ogłoszono, że wielkim sukcesem jest to, że udało się przebicie drugiej nitki...
Krzysztof Piasecki: Kraków to miasto kulturalne, policja też
„Pamiętaj, że mieszkasz w Krakowie, Mieście Literatury UNESCO, zostań w domu i czytaj książki" – daje się słyszeć zaraz po oficjalnym komunikacie Policji. To oznacza, że policja uważa, że posiadamy książki w domu.
M. Jantos: "spadaj dziadu", idzie młodość. Wirus też "robi porządek"?
Ostatnio, że względu na koronowirusa, który przede wszystkim atakuje i uśmierca ludzi starszych, tu i ówdzie pojawiają się głosy o naturalnym porządku rzeczy, o głosie natury, która zaczyna ów porządek regulować,
Piotr Hołubowicz: Kiedy, jeśli nie teraz, koronawirus unowocześni polskie miasta?
Miasta zamykają się, ludzie muszą przebywać w domach. Kluczowe jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców z informacją o problemie i środkach prewencji, ale też automatyzacja procesów miejskich.
Krzysztof Piasecki: No to mamy bal. Maskowy
Wszyscy w maseczkach. Największe problemy z tym obowiązkiem mają celebryci i młodzież w wieku godowym.
Krzysztof Piasecki: Z góry widać lepiej
W środę nad Krakowem pojawił się balon widokowy. Jak podała prasa „mieszkańcy byli zaniepokojeni” tym faktem. Widok balonu unoszącego się nad miastem już nikogo nie dziwi, ale w czasie pandemii?
Segregacja w czasie pandemii: nie wszystkich ratuje się tak samo
Pandemia, jak i inne sytuacje graniczne pozwalają na stosowanie specjalnych zasad. Gdy brakuje ludzi i sprzętu trzeba decydować komu dać większą szansę na ratunek.
Krzysztof Piasecki: Nikt nam nie zrobi nic…
„Nikt nam nie zrobi nic…”, zaśpiewał kupujący w mojej piekarni klient do kobiety oddzielonej od niego płytą z plexi. Zaśpiew jest optymistyczny. Szukam przejawów optymizmu w czasie pandemii światowej.