O. Leon Knabit, po dwóch dniach, przemyślał swój wpis na blogu i postanowił go usunąć, a za treść przeprosić. Zapewne inspiracją do przemyśleń były tysiące komentarzy w sieci.
M. Szostkiewicz: dwie twarze Kościoła i bezduszny wpis ojca Knabita
Kiedy piszę ten felieton, film „Tylko nie mów nikomu” ma już ponad 8 milionów odsłon. Reakcje na ten wstrząsający dokument jak w soczewce pokazują dwie twarze Polski i dwie twarze polskiego Kościoła.
M. Szostkiewicz: oto przykład sekciarskiego myślenia radnych
Pomysł nadania Agnieszce Radwańskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa podzielił krakowian. Awantury o nadanie tego zaszczytnego tytułu wybuchają pod Wawelem co kilka lat, ale dotychczas kłócono się o polityków
M. Szostkiewicz: Żyd z Emaus. Mieszane uczucia
Przyznam się szczerze, że na Emausie nie byłam całe wieki. Odstraszają mnie tłumy i tony chińskich tandetnych zabawek. Ale przez wiele lat spacer na Salwator to był obowiązkowy punkt programu w drugi dzień Wielkanocy.
M.Szostkiewicz: kogo się boi arcybiskup Jędraszewski?
Czternaście lat temu, 2 kwietnia 2005 r., w chłodny wiosenny wieczór, pod krakowską kurią metropolitalną stał tłum ludzi. W tym roku metropolita krakowski wystawił straże przed pałacem arcybiskupim.
M. Szostkiewicz: już nie jesteśmy gdańszczanami?
Wydawać by się mogło, że pomysł, aby w Krakowie ustanowić nagrodę im. Pawła Adamowicza dla osoby ,,działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego" będzie formalnością. Niestety...
M.Szostkiewicz: bez wsparcia rodziców nauczyciele są bez szans
Czy społeczeństwo, w którym funkcjonuje powiedzenie "Obyś cudze dzieci uczył", może szanować i dobrze wynagradzać nauczycieli? Każdy zna odpowiedź.
Szostkiewicz: Ukraińcy w Krakowie i mury w naszych głowach
Pierwsze przyjechały ukraińskie kobiety. Opiekunki starszych osób, rzadziej dzieci. W mieście były właściwe niewidoczne, całe dnie spędzały w domach swoich pracodawców. Ale to było dawno, kilkanaście lat temu.
Szostkiewicz: Polska oazą bezpieczeństwa? Nie dla wszystkich
„Zagrajmy w grę. Masz 7 dni na ogłoszenie swojej dymisji. W przeciwnym razie ostatni raz widzisz rodzinę. (…) Co wybierasz? Życie czy śmierć”
Szostkiewicz: po co radnemu kamera na każdej latarni?
Radny prezydenckiego klubu ,,Przyjazny Kraków’’ Łukasz Wantuch chce zamontować kamerę na każdej krakowskiej latarni. A także reflektor, mikrofon i głośnik
Szostkiewicz: dlaczego pomniki w Krakowie się nie udają?
Który z krakowskich pomników naprawdę mi się podoba? Hm, dobre pytanie. Są w naszym pięknym mieście, wspaniałe kamienice, place, zaułki, nawet most Piłsudskiego daje radę, ale do rzeźbiarzy Kraków jakoś nie ma szczęścia
Marta Szostkiewicz: ile szlachetności w Szlachetnej Paczce?
Łatwiej zbudować komuś pomnik za życia, niż badać mechanizmy organizacji, pokazać prace wolontariuszy, przedstawić, jak organizacja radzi sobie w sytuacjach trudnych czy kryzysowych.
Marta Szostkiewicz: deweloper to obelga, ale mieszkania chętnie kupujemy
Deweloper to obelga, deweloper to zło. Jednocześnie wielu z nas, odsądzających deweloperów od czci i wiary, mieszka, (lub marzy o mieszkaniu) w domach, które ci projektują i budują.
Kto o tym pamięta spacerując po Podgórzu? Gdyby nie Spielberg...
Ilu z nas, przechodząc przez kładkę Bernatkę, albo przejeżdżając mostami przez Wisłę do Podgórza myśli o getcie? O zagładzie krakowskich Żydów, więcej niż w szkole, dowiedzieliśmy się z Listy Schindlera...
Planty: bezdomni, brud, kopulacje w krzakach i... fascynujące piękno
Planty to jeden z najważniejszych symboli miasta, w którym jest ich tyle, że trudno je wszystkie wyliczyć. Czy można sobie wyobrazić współczesny Kraków bez Plant?
Marta Szostkiewicz: Dziś wszyscy jesteśmy gdańszczanami
Gdańsk to miejsce szczególne. To tam wydarzyły się i wielkie klęski ( wrzesień 39, grudzień 70) i wielkie zwycięstwo Sierpnia 80 roku. Od wczoraj do tych dat dopisujemy jeszcze jedną. Czarną, przerażającą, okrutną.