Wydawało się, że COVID już nas opuścił, znowu można żyć jak przed pandemią i nie słuchać o liczbie zakażonych i hospitalizowanych. Jednak statystyki zachorować znowu są niepokojące.
Czwarta dawka szczepionki na COVID dla młodszych? Wirusolog radzi zaczekać
Czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczono dla osób w wieku 60 do 79 lat. A co z grupą do 60. roku życia? Czy te osoby powinny się martwić, że dla nich nie ma drugiej dawki przypominającej?
Które wirusy znów będą groźne? O obostrzeniach nikt nie chce słyszeć
Liczba chorych rośnie, a wirus nadal jest dla niektórych zakażonych śmiertelny. W dodatku nasz ekspert ostrzega przed innymi niebezpiecznymi zarazkami, które wkrótce do nas przywędrują.
Coraz więcej dzieci z ciężkim powikłaniem ospy. Przypadki zagrażające życiu
W ostatnim czasie do Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie przyjęto kilkadziesiąt małych pacjentów z ciężkimi powikłaniami ospy – alarmuje dr Lidia Stopyra
Robotyczne operacje raka trzonu macicy za darmo. W Krakowie skorzystało już 80 kobiet
Rak endometrium, znany również jako rak trzonu macicy, jest aktualnie najczęstszym nowotworem ginekologicznym w Polsce. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zostanie zdiagnozowany, to operacja robotyczna daje szansę.
Krakowscy lekarze ostrzegają: przepukliny nie wolno bagatelizować
Operacja przepukliny, to najczęściej wykonywany w chirurgii zabieg. Określa się go jako rutynowy. A tymczasem niektórzy pacjenci zwlekają, mając nadzieję, że przepuklina sama zniknie. Nie ma takiej możliwości.
Przepuklina to nie tylko problem estetyczny. „Zaszyj dziurkę, póki mała”
Jest bardzo powszechną dolegliwością zdrowotną, a jej usunięcie – rutynowe. Może dlatego niektórzy pacjenci traktują ją jak problem estetyczny, z którym można sobie poradzić bez lekarza. A to błąd!
"Nie przyjmujemy dzieci uchodźców poza kolejką". Lekarka o sytuacji w szpitalach
Krztusiec, odra, gruźlica, polio. Czy polskie dzieci mogą się zarazić tymi chorobami od ukraińskich? Nasz gość dementuje te informacje.
Na co chorują dzieci uchodźców w krakowskich szpitalach? Fakty i mity
Mówi się, że brakuje miejsc dla polskich pacjentów na oddziałach pediatrycznych, bo zajmują je ukraińskie dzieci. W sieci rodzice coraz częściej wymieniają się takimi prawdopodobnymi, ale nie zweryfikowanymi informacjami
Życie i seks po operacjach ginekologicznych. Radzi lekarka ze Szpitala na Klinach
Histerektomia czyli usunięcie macicy jest zabiegiem poważnym i nieodwracalnym. Wskazania są onkologiczne, a także nieonkologiczne. Przy wskazaniach nieonkologicznych warto pytać, czy są inne oszczędzające metody leczenia
Medyczny blog: Jak usunięcie macicy może wpłynąć na życie, również to seksualne?
Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy należy do najczęściej wykonywanych operacji w ginekologii. Nie zawsze jest to konieczne...
Usuwają guzy tarczycy szybko i skutecznie. Nowatorska metoda w Krakowie
Ten zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, do domu wychodzi się jeszcze tego samego dnia. Żadnej blizny, sporadyczne powikłania. A potrafi zredukować guzy nawet o 90%.
Echolaserem w guzy tarczcy. Nowatorskie leczenie dostępne w Krakowie
W Krakowie dostępna jest nieoperacyjna metoda leczenia guzków tarczycy w sposób minimalnie inwazyjny dla pacjenta i bez pozostawiania blizny.
Czy kobiety są dobrymi chirurgami? Krakowski szpital chce przełamać stereotypy
Czy są dobrymi chirurgami? Oczywiście! Czy będą potrafiły obsługiwać da Vinci? Na pewno! Na co dzień jednak muszą pokonywać bariery nieznane kolegom chirurgom. Fundacja Kobiety w Chirurgii i NEO Hospital chcą to zmienić.
medyczny.blog: krakowski kardiochirurg o przełomie w przeszczepach serca
Nasz gość, krakowski kardiochirurg i transplantolog, profesor Jerzy Sadowski, przypomina niektóre sensacyjne nieudane próby w ksenotransplantologii, czyli przeszczepach międzygatunkowych.
Raka szyjki macicy można pokonać. Darmowe badania i robotyczne operacje
To badanie nie boli, a może uratować życie! W Krakowie można skorzystać z możliwości zrobienia cytologii, za darmo, bez skierowania i kolejki.