W ostatnim czasie do Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie przyjęto kilkadziesiąt małych pacjentów z ciężkimi powikłaniami ospy – alarmuje pediatra i specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra. Są to przypadki zagrażające życiu.
Reklama
Opisywane przez lekarkę powikłania to przypadki z naciekami, posocznicami, zapaleniami mózgu, z zaburzeniami krzepnięcia. „Wszystkie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Ból, który z trudem można opanować tylko najsilniejszym lekami, strach rodziców, tygodnie spędzone w szpitalu” – podkreśla doktor Stopyra.
I przypomina: można zapobiec tym powikłaniom poprzez szczepienia.
Pierwszą dawkę szczepionki można podać po ukończeniu przez dziecko 9. miesiąca życia. Dwie dawki skutecznie zapobiegają chorobie.
Reklama
Szczepionka przeciwko ospie wietrznej nie jest obowiązkowa, ale zalecana. Koszt jednej dawki to ok. 270 zł. Skuteczność dwudawkowego preparatu przekracza 90 proc. Bezpłatne szczepienia obowiązują dzieci do 12. r., które m.in. mają upośledzoną odporność, przebywają w placówkach pielęgnacyjno-opiekuńczych, w domach dziecka; a także dzieci uczęszczające do żłobków, ale do przedszkoli już nie.
Ospa wietrzna jest wysoce zakaźna. Wirus rozprzestrzenia się poprzez dotyk i drogą kropelkową. Główne objawy choroby to swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na całym ciele, gorączka, bóle głowy i mięśni, powiększone węzły chłonne. W 2-6 proc. przypadkach mogą wystąpić poważne powikłania - najczęściej zapalenie mózgu, ostra małopłytkowość, zakażenia bakteryjne skóry.