Mój ulubiony konkurs palm wielkanocnych odbywa się nie Lipnicy Murowanej, ale w beskidzkiej Tokarni. Tutejsze obyczaje nawiązują do kilkusetletniej tradycji.
W OPINII
NaXuj - jest już data premiery sztuki o prezydencie Zelenskim w Teatrze Nowym Proxima
Autor w rozmowie z Life in Kraków zapewnia, że sztuka nie będzie prostym „produkcyjniakiem” na temat tego, co się teraz dzieje. W sztuce pojawi się Upiór Kijowa i sobowtór Putina.
Nadzieja z Ukrainy: w moich stronach ludzie nie płaczą, tylko działają
Ma na imię Nadzieja i pół roku temu przyjechała do Krakowa z Nieżyna w północnej Ukrainie. To obwód czernihowski. Właśnie dowiedziała się, że jej rodzinne miasto zostało zbombardowane. Najbliżsi przeżyli.
Jego zdjęcie kardynała Dziwisza okrzyknięto zdjęciem roku. Zapraszamy na spotkanie
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na spotkanie z naszym fotoreporterem Markiem Lasykiem. W ramach cyklu „Opowieści fotografistów”.
Zwykle w ten dzień upijaliśmy się z radości. Tym razem nie będzie bankietu
Nie będzie więc bankietu w niedzielę. Nie poświętujemy 27 marca. Zagramy, i jak wiele krakowskich tego dnia teatrów, część przychodu oddamy dla Ukrainy, dla naszych braci.
Medycy z Ukrainy uratują polską służbę zdrowia? Pilnie potrzeba lekarzy i pielęgniarek
Tylko 1,6% ogółu lekarzy zatrudnionych w Polsce, to lekarze innej narodowości. Pod tym względem bardzo odbiegamy od standardów europejskich, gdzie średnia dla krajów OECD wynosi 16%. Czy te dane teraz się zmienią,?
"Bomba spadła na szpital i szkołę. Mój dom na razie stoi"
Niedawno bomba spadła niedaleko mojego domu, ale jak mi relacjonuje ciocia „na szczęście tylko okna wypadły i ściana się trochę przesunęła", ale dom stoi.
Kto nie chce w Polsce lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy?
Czy polskiemu systemowi ochrony zdrowia przybędzie też nowych lekarzy i pielęgniarek? Nie jest to takie oczywiste. Kto i dlaczego stawia opór i mnoży przeszkody?
Znikają obozowiska uchodźców na krakowskim dworcu. Dzień dziewiętnasty...
Powoli znikają „obozowiska" uchodźców na krakowskim dworcu PKP. Przybyszów z Ukrainy z dnia na dzień jest mniej.
Dzień w Krakowie: Anglicy się bawią, żołnierze USA odpoczywają, Ukraińcy protestują...
Kolejny dzień pracy fotoreportera miał upłynąć pod znakiem pięknej pogody i dokumentowania kryzysu uchodźczego w Krakowie. Jednak w kilka godzin na Rynku Głównym zobaczyłem kilka równoległych światów.
Rozdzierająca serce pieśń ku chwale Ukrainy. Słowa nie uniosą cierpienia naszych braci
W centrum Kijowa, nie przy mikrofonie i nie pośród tłumów na widowni, stanął z karabinem w ręku osamotniony acz dumny Andriy Khlyvnyuk, lider zespołu Boombox. Z karabinem w dłoni zaśpiewał pieśń ku chwale Ukrainy.
Szczerek o swojej sztuce o Zełenskim: "To, co teatralne połączyło się z rzeczywistym"
Prezydent Wołodymyr Zełenski gra teraz rolę swojego życia i jednocześnie jest osobą, którą gra. Teatr połączył się z rzeczywistością.
Ziemowit Szczerek o fenomenie Zelenskiego: „Komik, który nagle staje się bohaterem"
Jak tego bohatera tragicznej historii, która dzieje się na naszych oczach, pokazać w sztuce teatralnej? Jej autor będzie naszym gościem.
Na jak długo wystarczy nam entuzjazmu i empatii? Historia musi zejść na daleki plan
Przez ostatnie kilka lat polska polityka wobec Ukrainy szła dwutorowo: konflikt wokół interpretacji wspólnej historii obok współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Dzisiaj nie ma miejsca na spory historyczne.
Czy wojna na trwałe zmieni relacje polsko - ukraińskie?
Jeszcze niedawno kłóciliśmy się z Ukraińcam o historię, a polskie wsparcie członkostwa tego kraju w UE zeszło na drugi plan. Co zmieni się w stosunkach polsko – ukraińskich w przyszłości?
"Tato dzwoni czasem tylko do mamy, by powiedzieć, że żyje". Poruszająca relacja Anastasii
Absurdalnie i strasznie brzmią dla mnie słowa: “armia rosyjska zaatakowała Ukrainę”. To wojna brata z bratem. Mój ojciec, kuzyni i kuzynka walczą. Moja mama z siostrą zostały w Żytomierzu.