Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak w sprawie szczepionek okazała się przełomowa. Choć to jedna z bardzo wielu "ciekawych opinii" wyrażanych przez panią Nowak, to jednak po raz pierwszy jej środowisko partyjne tak wyraźnie się od niej odcięło i jest bardzo prawdopodobne, że straci stanowisko pomimo okazanej na Twitterze skruchy. Postanowiliśmy przypomnieć "co ciekawsze" wystąpienia kurator Nowak. Wy wybierzcie "najciekawsze".
Reklama
.
Wybór jest subiektywny i trudny, bo "ciekawych opinii" Barbary Nowak jest bardzo wiele. Oto nasze zestawienie, pod nim, na dole strony sonda.
10. Insynuacje wobec nauczycieli
Nauczyciele pamiętają, jak kurator Barbara Nowak insynuowała, że za alarmy bombowe w szkołach w trakcie matur w 2019 roku odpowiedzialni są nauczyciele, którzy chcą doprowadzić do "destabilizacji polskiego państwa". Choć sąd nakazał jej przeprosić nauczycieli, na Twitterze odpowiedziała, że "nic nie musi".
9. Wsparcie dla sędzi Pawłowicz atakującej 10-letnie dziecko
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak poparła obrzydliwy wpis sędzi Krystyny Pawłowicz, w którym zaatakowała 10-letnie transpłciowe dziecko, jego rodziców i nauczycieli.
8. Leczenie homoseksualizmu okaleczeniem? "Nie widzę problemu"
Jako kurator zabrała głos w sprawie lekcji religii w liceum w Limanowej, podczas której ksiądz mówił między innymi, że homoseksualizm można "leczyć" elektrowstrząsami czy okaleczaniem narządów płciowych. Kurator oświaty uznała, że problemu nie ma, a "niewłaściwym i przykrym jest, że nie doszło do dyskusji księdza z uczniami i że to, co można było wyjaśnić w rozmowie, przeniosło się na medialną arenę".
Reklama
.
7. Śmierć przez rozstrzelanie sukcesem edukacji Polaków
Podczas obchodów 75. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny, zamordowanej przez komunistyczną bezpiekę sanitariuszki, znanej pod pseudonimem "Inka" Barbara Nowak oceniła, że "śmierć przez rozstrzelanie młodziutkiej DANUTY SIEDZIKÓWNY, to w rzeczywistości triumf polskiej myśli niepodległościowej, wielki sukces edukacji Polaków, także tych niepełnoletnich."
6. Krytyka UJ za "atak na monogamię"
Uniwersytet Jagielloński pani kurator atakowała wiele razy. Na przykład za temat jednej z dyskusji podczas III Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Kurator Nowak zgorszył panel na temat... relacji poliamorycznych. Kurator Nowak uznała, że sama dyskusja na temat relacji poliamorycznych jest... atakiem na monogamię. "UJ rozwija "badania". Już nie tylko pyta o płci kulturowe, organizuje także wykłady o poliamorycznych związkach (Human Week). Ci, którzy kultywują monogamię i nie mają dobrego zdania o poliamorii są nietolerancyjni. Jaki model społeczny przygotowuje Polsce Alma Mater?" - pytała na Twitterze.
5. Strajk Kobiet częstuje dzieci narkotykami
Na antenie Telewizji Trwam małopolska kurator oświaty stwierdziła, że uczniowie uczestniczący w demonstracjach organizowanych przez Strajk Kobiet przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce byli częstowani alkoholem i narkotykami. Dowodów na to żadnych nie przedstawiła.
Reklama
.
4. Szczepionki to eksperyment
Najgłośniejsza, ostatnia wypowiedź: „Mówimy o szczepionkach, których konsekwencje – konsekwencje tego eksperymentu - nie są do końca stwierdzone” - powiedziała kurator Nowak w wywiadzie dla Radia ZET. Wyraziła przy tym stanowczy protest przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Po krytyce ze strony ministra zdrowia pożałowała swojej wypowiedzi.
3. "Dziady" szkodliwe dla dzieci i młodzieży
„ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu” - ta wypowiedź tak zareklamowała spektakl w reżyserii Mai Kleczewskie, że zdobycie biletów graniczy z cudem. Niestety minister kultury Piotr Gliński de facto ukarał teatr finansowo, wstrzymując dotację w wysokości ok. 3 milionów złotych.
2. Uniwersytet Jagielloński agencją towarzyską
"Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r., stosuje segregację studentów po neomarksistowsku" – tak komentowała anonimową ankietę UJ dotyczącą bezpieczeństwa na uczelni, w której studenci mogli zaznaczać płeć zgodnie z odczuwaną tożsamością płciową"
Reklama
.
1. LGBT chce zachwiać wiarą chrześcijańską.
Na antenie Radia Maryja opowiadała, że "młodym daje się blokery do powstrzymania rozwoju płciowego, żeby mieli czas zastanowić się, kim chcą być. By jak najdłużej nie wiedzieli, kim są. Ważne, żeby wybrać oryginalnie, bo bycie heteroseksualnym to już przeżytek". Twierdziła, że stoją za tym osoby LGBT, których celem "jest zachwianie fundamentami wiary chrześcijańskiej". Podobnych wypowiedzi było zresztą znacznie więcej.