Wydawnictwo Literackie zaprasza miłośników Krakowa, krakowskiej architektury i historii do zwiedzania Domu pod Globusem, w którym ma swoją siedzibę. Takie odwiedziny Wydawnictwo organizowało już wcześniej, w kwietniu i w czerwcu, i cieszyły się one sporą popularnością.
Reklama
Zwiedzanie Domu pod Globusem odbędzie się 12 lipca, w dwóch turach: o g. 12 i o g. 13. Darmowe bilety można znaleźć pod linkami na profilu Wydawnictwa Literackiego na Facebooku. Jedna osoba może pobrać jednorazowo 2 bilety, dzieci do 12 roku życia mogą wejść pod opieką dorosłych bez biletu, nie trzeba pobierać dla nich wejściówki, a w każdej grupie zwiedzających może być maksymalnie 20 osób.
“Pamiętajcie, że my w trakcie Waszego zwiedzania jesteśmy w pracy” - pisze Wydawnictwo Literackie na Facebooku i dodaje: “Podczas wizyty będziemy Wam towarzyszyć i chętnie odpowiemy na pytania związane z Wydawnictwem Literackim. Do zobaczenia!” W tym roku siedzibę wydawnictwa w Domu pod Globusem będzie można odwiedzić jeszcze 9 sierpnia, 13 września, 11 października, 8 listopada i 6 grudnia.
Dom pod Globusem został wybudowany w latach 1904 - 1906, według projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, jako siedziba Izby Przemysłowo - Handlowej. Jest uważany za jeden z ciekawszych przykładów architektury secesyjnej. Ceglany budynek ma dwa piętra i narożną wieżę zegarową z podświetlanym zegarem, nakrytą hełmem, zwieńczonym ażurowym, metalowym globusem.
Reklama
W latach 1926 – 1928 dokonano restauracji elewacji i wnętrz pod nadzorem Józefa Mehoffera. Po II wojnie światowej w Domu pod Globusem mieścił się sklep papierniczy. Po likwidacji w 1950 roku Izby Handlowo - Przemysłowej budynek został zajęty przez komitet powiatowy PZPR i hurtownię Centrali Spożywców. Obie instytucje doprowadziły do dewastacji budynku i jego wystroju.
W 1953 roku, w trakcie przebudowy linii tramwajowej, przebito dla ruchu pieszego podcienia w narożu ulic. Teraz gmach jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego. W latach 1986 – 1990 przeprowadzono kompleksową konserwację domu, przywrócono oryginalne wyposażenie, które częściowo zrekonstruowano. Wydawnictwo Literackie ufundowało wówczas nowy globus i pamiątkowy napis tej treści został na nim umieszczony. W miejscu, w którym znajdował się sklep papierniczy, od kwietnia 2006 działa księgarnia