Krakowska pisarka Barbara Sadurska zabiera nas w pasjonującą podróż po Krakowie. To opowieść o niepolukrowanym Krakowie, w którym na każdym kroku tworzy się literatura. [materiał archiwalny]
Reklama
Barbara Sadurska, dwukrotna laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nie pamięta, by kiedykolwiek o Krakowie myślała inaczej, niż jako o mieście literatury.
Nie tylko ze względu na długą listę związanych z miastem wybitnych pisarzy i poetów, jak Conrad, Wyspiański, Gałczyński, Kantor, Lem, Miłosz, Mrożek, Zagajewski, Szymborska, ale też dlatego, że samo miasto jest opowieścią.
Historia, często bolesna i trudna, jest dla niej inspiracją. Mieszkając w Starym Podgórzu, niemal codziennie mijała tablicę poświęconą grupie starców żydowskich rozstrzelanych w czasie wojny przez Niemców.
„Codziennie przypominałam sobie, że mieszkam w getcie, że to jest cmentarz. I to jest bardzo trudna świadomość” – przyznaje pisarka. Ale, jak mówi, tym co trudne warto się zajmować.
„To, co jest garbem, jest też naszym skarbem” – mówi obrazowo.
W Starym Podgórzu lubi te uliczki, które są jeszcze nieodnowione. „One wyglądają źle, są zniszczone i widać, że mają zmarszczki i widać blizny, na niektórych widać wręcz ślady kul, ale mają charakter, nie są przypudrowane. Mieszkając tutaj w Starym Podgórzu mam poczucie obcowania z takim miastem, jakim ono jest naprawdę, od rana do nocy i w nocy”.
A nade wszystko lubi tutejszy rytm miasta, „bo tutaj jest czas na to, żeby się zatrzymać i z ludźmi porozmawiać, żeby usłyszeć ich opowieść”.
„Idę przez park i spotykam osobę w kryzysie bezdomności, która karmi gołębie i zaczyna mi opowiadać o tych gołębiach. Albo pani, która sprzedaje zapałki przed cmentarzem Podgórskim, opowiada mi o tym, jak kiedyś wyglądały pogrzeby, a jak wyglądają teraz. Czy to nie jest literatura?" – pyta retorycznie.
Kraków uświadamia, że „żyjemy warstwowo, że perspektywa stu lat to jest naprawdę bardzo krótka perspektywa, że żeby zrozumieć, kim jesteśmy”.
Pewnie dlatego jednym z jej ulubionych krakowskim muzeów są podziemia Rynku.
„Muzeum pod ziemią jest zupełnie wyjątkowe dla nas, ale to dlatego, że tam widać przekrój miasta, od XIV wieku, od 1360, od jakiegoś pożaru w 1405 roku i widzimy kolejne warstwy, bo jak był pożar, to nikt tych zgliszcz nie sprzątał, tylko wyrównywał i budował na tym.
Jest też mapa, na której podświetlone są miejsca, gdzie są odkryte pochówki. Fascynujące i przerażające jednocześnie, bo są na przykład pochówki wampirów.
Niezwykłe. Wiedzieć o tym i nie czuć dreszczu? Ja nie potrafię. Trochę tak odbieram to miasto” – opowiada Barbara Sadurska.
Barbara Sadurska
Prawniczka i pisarka, laureatka przyznawanego przez miasto stypendium twórczego. Debiutowała zbiorem opowiadań „Mapa” (Nisza 2019), za który otrzymała Nagrodę im. W. Gombrowicza, Nagrodę Miasta Literatury UNESCO oraz tytuł O!Lśnienia Roku w kategorii Literatura przyznawany przez Miasto Kraków oraz Onet. Jej kolejne książki to: „Czarny hetman”, „W ruchu”, „Naturalnie” i „Srebrny smok”.
Film powstał w ramach cyklu z okazji 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto w Krakowie trafiło na listę w 1978 r. jako pierwszy zespół miejski w Europie.
W 2013 r. Kraków zyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO.
PARTNER AKCJI: URZĄD MIASTA KRAKOWA
Reklama