Zespół do spraw murali, złożony z ekspertów i urzędników, chciałby w najbliższych latach zorganizować w Krakowie festiwal. W planach jest także udostępnione ścian do tworzenia legalnego graffiti. Zespół zaczyna właśnie kolejną kadencję.
Reklama
W skład zespołu, zajmującego się przyjmowaniem i opiniowaniem wniosków, dotyczących mających powstać w Krakowie murali, wchodzą głównie zewnętrzni eksperci – artyści, krytycy sztuki, kuratorzy wystaw, muzealnicy, badacze sztuki ulicznej, przewodnicy miejscy - a także przedstawiciele niektórych wydziałów i jednostek miejskich.
Zespół ds. murali działa na mocy zarządzenia prezydenta miasta, od 2021 roku. Jak wyjaśnia miejska strona internetowa, zespół realizuje założenia polityki muralowej miasta Krakowa. Jednym z jej głównych celów jest potrzeba lepszego zarządzania istniejącym zasobem muralowym, zapobieganie powstawaniu prac słabych jakościowo i technicznie, przeciwdziałanie nadprodukcji murali komercyjnych oraz lepsze kreowanie przestrzeni miasta, przy zachowaniu dbałości o związek projektu z kontekstem miejsca, w którym powstaje.
W toku 3 - letniej działalności zespołu została wypracowana procedura dotycząca przyjmowania i opiniowania wniosków o wydanie opinii na temat muralu. Opracowany został także wzór wniosku, oraz rekomendacje, dotyczące murali reklamowych i informacji reklamowych, umieszczanych na muralach.
Z Archiwum:
“Jest to szczególnie wrażliwa sfera, gdyż murale reklamowe przed wprowadzeniem powyższej uchwały, były jednymi z częściej realizowanych w przestrzeni miasta. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów w tym zakresie, ten punkt ciężkości przechylił się w stronę artystycznych realizacji, które są rekomendowane przez zespół” - wyjaśnia urząd. Celem zespołu jest też prowadzenie dialogu i wypracowywanie skutecznych form współpracy z mieszkańcami, instytucjami oraz firmami, które składają wnioski o stworzenie muralu.
“Zespół spotyka się z wnioskodawcami i jest otwarty na argumentację każdej ze stron, co pozwala na uniknięcie nieścisłości, szczególnie w zakresie obowiązującego w mieście prawa miejscowego”.
Zespół spotyka się raz w miesiącu – w czasie spotkania omawiane są wnioski, które wpłynęły do 15. dnia miesiąca poprzedzającego spotkania, jednak w szczególnych przypadkach uwzględniane są również wnioski, które zostały dostarczone w terminie późniejszym, o ile zawierają wszystkie niezbędne informacje wraz z załącznikami. “Zespół wypracował formułę spotkań, w których wnioskodawcy są zapraszani do bezpośredniego uczestnictwa, prezentacji i omówienia złożonego wniosku. Pozwala to na otwartą dyskusję oraz wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości w zakresie projektu” - informuje urząd.
Ważnym celem działania muralowego zespołu jest gromadzenie danych na temat istniejących murali w Krakowie i tych, które przestały istnieć. Ma powstać ogólnodostępna baza wiedzy o nich, w formie materiału zdjęciowego i źródłowego.
Reklama
“Cel ten ma związek z kolejnym, którym jest możliwość prowadzenia badań naukowych dotyczących sztuki ulicznej we współpracy z krakowskimi uczelniami oraz stworzenie wydawnictw edukacyjnych i promocyjnych, w których znajdą się informacje nie tylko o polityce muralowej realizowanej przez miasto, ale też wykładnia dobrych praktyk w zakresie realizacji murali” - wyjaśniają urzędnicy i dodają, że należy również uwzględnić coraz częściej pojawiające się głosy mieszkańców o stworzenie miejsc, w których zostaną udostępnione ściany do tworzenia legalnego graffiti.
Zgodnie ze wstępnym założeniem, zostałyby oznaczone tabliczkami jako „Ściany krakowskie”, na wzór rozwiązania zastosowanego w Wiedniu i innych miastach europejskich. “Potrzeba wyznaczenia takich stref jest szczególnie wyraźna w świetle ostatnich dyskusji i kontrowersji związanych z nielegalnym graffiti szpecącym krakowskie zabytki, których usunięcie z obiektów objętych opieką konserwatorską jest procesem złożonym oraz kosztownym dla właścicieli”.
W najbliższych latach zespół chciałby również móc zrealizować festiwal, w ramach którego przynajmniej raz w roku powstawałaby jedna duża realizacja muralowa we współpracy ze znanymi artystami.
Z Archiwum: Jak powstają murale?