Kościół Mariacki, jeden z najcenniejszych zabytków krakowskiej i światowej architektury będzie teraz zasilany nowoczesną stacją transformatorową umieszczoną w ziemi tuż przy murze bazyliki. To urządzenie zapewni bezpieczną pracę na najbliższe pół wieku.
Reklama:
15 i pół tony waży urządzenie, które zostało właśnie umieszczone we wcześniej przygotowanym wykopie przy ścianie w narożniku Bazyliki Mariackiej przy Rynku Głównym w Krakowie. To podziemna stacja transformatorowa w obudowie betonowej. Zgodnie z przeznaczeniem w tej stacji elektroenergetycznej odbywa się dystrybucja i rozdział energii elektrycznej i przekazanie jej do odbiorcy końcowego jakim jest bazylika Mariacka.
Tę stację najnowszej generacji na specjalne zamówienie zaprojektowała i dostarczyła polska firma ZPUE S.A. od ponad trzydziestu lat specjalizująca się w produkcji przede wszystkim stacji transformatorowych.
Wykopy na terenie dawnego cmentarza
Urządzenie zamontowano pod ziemią, by nie zakłócało otoczenia. Ma ono system wentylacji połączony z istniejącym tam już kanałem wentylacyjnym i jest wyposażone w transformator suchy, co wyklucza jakiekolwiek zagrożenie związane z pożarem. Wszystkie części tej stacji są nowoczesne i całkowicie bezpieczne. Zdaniem producenta urządzenie będzie bezawaryjnie pracować dla kościoła Mariackiego nawet do pół wieku.
Na wykop pod stację wydał pozwolenie wojewódzki konserwator zabytków. Początkowo wykonano jeden testowy odwiert, a później odkrywkę. Było to istotne z tego powodu, że teren wokół kościoła Mariackiego to dawny przykościelny cmentarz założony w 1222 r., w tym samym czasie co kościół. Nekropolia obwiedziona była początkowo wysokim murem z pięcioma bramami.
Reklama
Cmentarz został zlikwidowany pod koniec XVIII w. kiedy to zburzono mur i splantowano teren. W 1822 ekshumowano szczątki pochowanych i przeniesiono na cmentarz Rakowicki. Na miejscu cmentarza powstał plac nazywany obecnie Mariackim. Granice dawnej nekropolii wokół kościoła są teraz oznaczone ciemną kostką brukową.
Posadzenie podziemnej stacji transformatorowej wiąże się z usunięciem z wnętrza bazyliki dawnego urządzenia tego typu i zastąpienie go nowoczesnym rozwiązaniem. Wnęka, w której będzie zamontowano stację ma wymiary 4/4 m. Kontrola odbywa się od góry, poprzez włazy. Całość po podłączeniu przykryje kostka brukowa, a więc miejsce montażu będzie na co dzień niewidoczne.