Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają 19 października na Noc Komety. I zapowiadają: “Ale będzie widowisko! W oczekiwaniu na najjaśniejszą kometę ostatnich lat przygotowujemy dla Was wyjątkowe wydarzenie”.
Reklama:
W najbliższych dniach gołym okiem widoczna z Polski będzie kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), najjaśniejsza w ciągu ostatnich lat. Z tej okazji Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego 19 października organizuje wieczorne obserwacje komety w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) będzie można zobaczyć przez duże teleskopy i lornetki.
“Ale na tym nie koniec! To właśnie na naszym Wydziale powstaje satelita HYADES, który już za kilka lat będzie obserwował takie obiekty z przestrzeni kosmicznej. I właśnie przy tej okazji zaprezentujemy oficjalny emblemat misji oraz model polskiej platformy satelitarnej HyperSat w skali 1:1” - zachęcają organizatorzy.
W programie Nocy Komety w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdą się także prelekcje o tym, dlaczego komety chodzą własnymi ścieżkami, o teleskopie kosmicznym HYADES i o rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Będzie też m.in. pokaz w mobilnym planetarium i warsztaty rakietowe, w czasie których każdy będzie mógł wykonać własny model rakiety i wystartować nią, jak zapowiadają naukowcy - prawie w kosmos. “Nie zapomnijcie zabrać telefonów. Wszyscy wyjdą z tego wydarzenia bogatsi o własnoręcznie wykonane zdjęcie komety lub Słońca przez teleskop”.
Partnerami wydarzenia są Creotech Instruments S.A, zajmujący się sektorem kosmicznym i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Spotkanie zacznie się w Obserwatorium Astronomicznym UJ, przy ul. Orla 171 o godzinie 14. Wszystkie szczegóły można znaleźć na Facebooku, wstęp jest bezpłatny, a z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji. Można to zrobić TUTAJ.
fot. Freepik
Reklama