Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęcają do udziału w konkursie, którego stawką jest wymyślenie dobrej nazwy dla jednego z nibyksiężyców Ziemi. “Głosować może każdy Ziemianin” - podkreślają naukowcy.
Reklama:
Nibyksiężyce to planetoidy krążące wokół Słońca, których orbity przebiegają tak, że ich trajektoria jest podobna do trajektorii danej planety, dlatego z perspektywy obserwatora, stojącego na powierzchni planety, może się wydawać, że nibyksiężyc znajduje się na orbicie planety. Gdy taki obiekt trafia w pobliże Ziemi, tworzy wrażenie, że mamy nowy księżyc, choć nie jest on grawitacyjnie związany z Ziemią.
Ziemia ma teraz kilka nibyksiężyców, zwanych też quasi-księżycami lub kwaziksiężycami. “Niektóre nie będą raczej towarzyszyły nam dłużej niż przez kilkaset lat. Jednym z nich jest (469219) Kamoʻoalewa, znany także pod swojsko brzmiącą nazwą 2016 HO3” - wyjaśniają astronomowie z OAU. 469219 Kamoʻoalewa lub 2016 HO3 krąży wokół Ziemi i Słońca po nieregularnej, tymczasowej orbicie.
Dziwny tor jego lotu jest spowodowany konkurencyjną grawitacją Ziemi i Słońca, przyciągającymi nibyksiężyc. Naukowcy szacują jego rozmiar na około 40x30 metrów, a jego orbita znajduje się od 38 do 100 razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Nibyksiężyc Kamoʻoalewa został odkryty 27 kwietnia 2016 r. przez teleskop Pan-STARRS 1 na górze Haleakala, na wyspie Maui na Hawajach w USA. “Teraz jednak jest kolejny taki nibyksiężyc do nazwania” - zachęcają krakowscy astronomowie.
Reklama
Konkurs pod tytułem "Name a Quasi-Moon!"organizują Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) i podcast naukowy Radiolab, a w jego ramach każdy mieszkaniec Ziemi ma możliwość zgłoszenia propozycji nazwy dla nibyksiężyca wraz z krótkim uzasadnieniem.
Zgłoszenia napływają od 1 czerwca, można je wysyłać do 30 września 2024 r. W październiku zostanie wybranych 10 nazw, które w listopadzie zostaną ogłoszone i poddane głosowaniu internetowemu.
Zwycięska nazwa stanie się oficjalną nazwą nibyksiężyca i zostanie ogłoszona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w styczniu 2025 roku w Bulletin of the IAU Working Group for Small Body Nomenclature (WGSBN). Tu znajduje się Formularz zgłoszeniowy.