Hala Targowa przy al. Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków. W ten sposób ma zostać zablokowany pomysł utworzenia w hali nocnego klubu.
O tym, że w sercu Hali Targowej, w budynku Społem, powstaje klub nocny należący do właścicieli popularnych lokali Shine i Klub 30 informowała Gazeta Wyborcza. To wywołało falę oburzenia u części mieszkańców Grzegórzek, sprawę podchwycili też niektórzy radni.
Lokal o powierzchni 700 m kw. ma być przeznaczony dla dorosłych, głównie osób po trzydziestce. Ma też zostać wytłumiony tak, by „muzyka nie wychodziła na ulicę". Wiele wskazuje na to, że lokal nie powstanie.
Wojewódzka konserwator zabytków poinformowała Miasto, że wszczęła postępowanie w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków ze względu na jej szczególny charakter. Jednocześnie konserwator wystąpiła do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych.
Reklama
„Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, które wynikały z planowanego przeznaczenia budynku na centrum rozrywki i klub nocny” – czytamy w komunikacie.
W drugiej połowie lat 20. XX wieku Rada Miasta Krakowa zdecydowała się wyprowadzić możliwość handlu produktami spożywczymi za pośrednictwem miejskich kramów oraz stworzyć dla nich miejsce odpowiadające wymogom sanitarnym. Miały powstać trzy obiekty, ale ostatecznie został wybudowany tylko jeden z nich – przy ul. Grzegórzeckiej. Budowa hali rozpoczęła się w 1937 roku, a budowę sfinalizowali Niemcy w 1940 roku.