Kolejny rok pandemii, w którym nie brakowało wydarzeń zaskakujących, groźnych, bulwersujących i zabawnych. Oto fotograficzne podsumowanie roku 2021. Wybieramy najważniejsze wydarzenie. Głosowanie znajdziecie na dole artykułu.
Reklama
.
Styczeń - marzec 2021: Wyrzucony Tygodnik, protesty, wielki pożar i afera Obajtka
Styczeń
Zaczęło się tradycyjnie od Trzech Króli, choć tradycyjny orszak odbył się w rygorze sanitarnym z ograniczoną liczbą uczestników. A potem poleciało. Wyrzucili nam Tygodnik Powszechny z Wiślnej, na ulicach wojna bilbordowa Strajku Kobiet, przyszła dawno wtedy niewidziana zima, zburzyliśmy TELPOD.
Z Jordanówki po wielu latach odszedł niejaki Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. Henryka Jordana. Zostawił pustą izbę pamięci dr. Henryka Jordana, przeciekający dach, zagrzybione ściany i odpadający tynk.
Luty
Miesiąc zaczął się od Strajku Kobiet, w Bazylice Mariackiej zaprezentowano Ołtarz Wita Stwosza po renowacji. Sakrę biskupią jako pomocniczy biskup w Archidiecezji Krakowskiej otrzymał ks. Robert Chrząszcz.
Spaliło się nowo wybudowane miejskie Archiwum, na Plantach eksperymentowano z kawą do posypywania alejek, obchodziliśmy 110 rocznicę urodzin najstarszej krakowianki Wandy Marii Szajowskiej, a na Wawelu zaprezentowano zbroję 13-letniego króla Zygmunta Augusta.
Marzec
Miesiąc zaczął się od wybuchu afery z działkami Daniela Obajtka. W Sądzie Apelacyjnym rozpoczął się proces odwoławczy w sprawie wypadku byłej premier Beaty Szydło. Były marsze Strajku Kobiet i prezentacja tureckich autobusów.
W MOS premiera "Zimowli", w Opere Krakowskiej "Così fan tutte" w reżyserii Jerzego Stuhra. W Polsce kolejny lockdown, ale prezentacji palm wielkanocnych to nie przeszkodziło. Miesiąc kończył się emausowym drzewkiem na Rynku Głównym oraz pierwszą pułapką na dziki grasujące w mieście. Niestety z końcem marca zmarł Adam Zagajewski.
Reklama
.
Kwiecień - czerwiec 2021: "07" już się nie zgłosi, szczepienia i "Łyk wolności" z Białorusinami
Kwiecień
Święta Wielkanocne spokojne i rodzinne. Mimo lockdownu święciliśmy pokarmy i oglądaliśmy Groby Pańskie. W Szpitalu MSW rozpoczęto szczepienia służb mundurowych, a na pogorzelisku po Archiwum rozpoczęto rozbiórkę budynków.
Wybuchła wiosna co najbardziej widoczne było na Wawelu i nad Wisłą. Na schodach Sądu Apelacyjnego trwały comiesięczne protesty w sprawie praworządności i niezależności sędziów.
W Przylasku Rusieckim zaprezentowano kąpielisko po przebudowie.
Maj
Zaczęło się od otwarcia Skweru Zbigniewa Wodeckiego na Plantach. W Tauron Arenie otwarto wielki Punkt Szczepień na Covid 19, a w Parku Lotników zaprezentowano nowe miejsca zabawy dla dzieci.
Na cmentarzu Podgórskim pożegnaliśmy Bronisława Cieślaka. Dworzec Główny w Krakowie mimo problemów z szarfą otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Protestowaliśmy w sprawie Polexitu i przeciwko czystkom na Uniwersytecie Pedagogicznym. Rafał Trzaskowski zachęcał młodych na przyjazd na Campus. Na Alei Krasińskiego posadziliśmy grab pamięci Dariusza Gnatowskiego.
AGH zaprezentowało łódź solarną, prezydent Andrzej Duda odwiedził żołnierzy w Dzień Weterana, a w kinie Kijów zaprezentowano film dokumentalny z Ryszardem Horowitzem i Romanem Polańskim.
Czerwiec
Miesiąc zaczął się tradycyjnie od procesji Bożego Ciała, ale już nietradycyjnie odbyła się także antykościelna pikieta na Rynku Głównym. Wypiliśmy " Łyk Wolności " z Białorusinami, byliśmy na Tour de Konstytucja.
W Sukiennicach zaprezentowano "Zimę w małym miasteczku " Gierymskiego po dokonanej konserwacji obrazu. Lajkonik z przyczyn pandemicznych harcował po Wiśle, zburzyliśmy starą cementownię, a Orlen został sponsorem strategicznym Wisły Kraków.
Odbyła się też tradycyjna Wodna Masa Krytyczna, kibice Cracovii fetowali racami na Błoniach 115-lecie klubu, a minister Andrzej Adamczyk prezentował nowo wybudowaną estakadę kolejową wzdłuż ulicy Blich.
Reklama
.
Lipiec - wrzesień 2021: ulewy i powodzie, protesty i wspaniały tęczowy Kraków
Lipiec
Lipiec zaczął się od zalanych wielu ulic w Krakowie i wielką powodzią w niedalekim Głogoczowie. Zaprezentowano pierwszą chałupę, która ma trafić do skansenu w Branicach, a na budynku Krzysztoforów pojawiła się rzeźba św. Krzysztofa.
Przez Kraków przeszedł kolejny protest, tym razem "Marsz wiedźm i czarownic", a reżyserka Agnieszka Holland otrzymała nagrodę Jerzego Turowicza. Na Wawelu Cracovia Danza tańczyła na cześć Dzwonu Zygmunt. Z kolei prof Karol Badyna zaprezentował pomnik Bohdana Smolenia.
Sierpień
1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego "błysnęła" małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Wisła Kraków meczem z Napoli świętowała swoje 115-lecie. Dzięki kibicom bardziej interesująco było na trybunach niż murawie.
Niestety po raz kolejny po opadach ucierpiał Bieżanów. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Słonia. Byliśmy na Marszu Równości, w Sejmiku Małopolskim trwała wojna o uchwałę anty-LGBT, a w Urzędzie Miasta walka o tereny zielone na Klinach.
Pod Tauron Arenę dotarła betoniarka z whiskey, rolnicy wyszli z protestem na drogi, otworzyliśmy nowy basen w miejscu starego obiektu Polfy, a na koniec miesiąca byliśmy na otwarciu pijalni wody na Matecznym. Odbył się kolejny Camp Gortata.
Wrzesień
Rozpoczęliśmy od otwarcia Skweru Janiny Paradowskiej. W Tauron Arenie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. Przeczytaliśmy na głos "Moralność Pani Dulskiej" i podziwialiśmy artystów festiwalu teatrów ulicznych.
Byliśmy na 18. urodzinach Fundacji Anny Dymnej " Mimo Wszystko ", oglądaliśmy zagospodarowanie Strzelnicy na Woli Justowskiej, nową siedzibę KTO, a na Wawelu pożegnaliśmy zmarłego proboszcza Zdzisława Sochackiego.
Podziwialiśmy dr. Annę Chrapustę za przyszycie pacjentowi całkowicie odciętej ręki oraz naszych piłkarzy w amp futbolu za zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Europy. Były też protesty szczególnie w sprawie ustawy LEX TVN.
Reklama
.
Październik - grudzień 2021: w obronie uchodźców, tytuł dla Tokarczuk, "afera" wokół "Dziadów"
.
Październik
Miesiąc rozpoczęliśmy frapującym wyścigiem "malucha" z samolotem. Potem szliśmy w proteście przeciwko stanowi wyjątkowemu na granicy wschodniej i barbarzyńskim działaniom polskich służb.
Braliśmy udział w przyznaniu doktoratu honoris causa noblistce Oldze Tokarczuk. Pożegnaliśmy Adama Zagajewskiego, a także byliśmy na proteście w sprawie Polexitu. 1 września zmarł znany krakowski fotoreporter PAP Jacek Bednarczyk. W październiku otwarto wystawę poświęconą jego pamięci "Świat czeka".
Przed gmachem Muzeum Narodowego obserwowaliśmy montaż ogromnych rzeźb Ursuli von Rydingsvard. Dokumentowaliśmy też znikanie sieci " Tesco " w Krakowie.
Listopad
Tradycyjnie zaczęliśmy od koncertu "Memento Vitae", znów na Cmentarzu Rakowickim. Byliśmy na derbach Krakowa, które znów odbyły się z udziałem kibiców oraz blokadzie pod Wawelem. W luksusowym apartamencie otwarto Dom Apostołów, a na scenie " Słowaka" wystawiono "Dziady", którym wyjątkową reklamę zrobił niezbyt mądry wpis małopolskiej kurator oświaty.
Byliśmy na proteście w prawie uchodźców oraz w przychodni w Zabierzowie gdzie wydawano fałszywe certyfikaty szczepień. Na koniec miesiąca oglądaliśmy spektakl " Obywatelka Kane".
Grudzień
Jak co roku zaczęliśmy od szopek. Podziwialiśmy nowe Muzeum Wyspiańskiego oraz nową siedzibę Muzeum Fotografii. Oglądaliśmy na Wawelu odzyskany obraz "Góralka" Leona Wyczółkowskiego, a na ulicach dekoracje bożonarodzeniowe.
Braliśmy udział w rozprawie apelacyjnej Macieja Maleńczuka oraz w odsłanianiu rzeźby przekupki Miedzianny. Nie zabrakło nas na wigilii Jana Kościuszki oraz na ogromnym proteście w sprawie LEX TVN. Kolędowaliśmy na Lekcji Śpiewania. Rok kończyliśmy obchodami rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz tradycyjnym Biegiem Sylwestrowym w przebraniu.
Reklama
.