Ważny gest wobec osób niebinarnych i transpłciowych wykonał Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Te osoby mogą zmienić adres mailowy i dane na platformie do e-zajęć i wybrać imię, którym się posługują w rzeczywistości.
Reklama
Chodzi o to, by student, studentka mogli uczestniczyć w zajęciach pod imieniem zgodnym z odczuwaną tożsamością płciową. O tej możliwości poinformowała na Facebooku dr Magdalena Stoch, pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania.
Zgodnie z polskim prawem uznanie tożsamości płciowej i korekta danych w dowodzie osobistym mogą nastąpić dopiero po przejściu przez długotrwałe konsultacje psychologiczne i terapię hormonalną oraz po uruchomieniu procesu sądowego, polegającego na konieczności pozwania własnych rodziców.
W efekcie gdy osoby transpłciowe zaczynają studia zazwyczaj nie mają jeszcze załatwionych tych formalności, a posługują się już imieniem zgodnym z tożsamością płciową. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaproponował więc transpłciowym studentom i studentkom takie rozwiązanie: uczelnia dokona korekty adresu mailowego i danych w MS Teams.
Reklama
W ubiegłym roku podobne rozwiązania wprowadził Uniwersytet Jagielloński.