Pawilon Wyspiańskiego na rogu placu Wszystkich Świętych i ul. Grodzkiej, w którego ścianę wkomponowane są witraże według projektów Stanisława Wyspiańskiego, przykryła siatka. Powodem jest zły stan elewacji budynku, który powstał zaledwie 14 lat temu.
Reklama
Pawilon to jedna ciekawszych architektonicznie, nowych budowli w ścisłym centrum. Najbardziej charakterystyczna jest fasada stworzona z ruchomych cegieł, specjalnie zaprojektowanych i ręcznie robionych. To misterna, oryginalna konstrukcja o skomplikowanej technologii montażu, rzadko spotykana w polskich warunkach.
Składa się na nią 4 388 ruchomych elementów ceramicznych, z których każdy podtrzymywany jest pierścieniami (ich liczba wynosi 13 164). Uszkodzenia to, jak zapewnia dzierżawca budynku Krakowskie Biuro Festiwalowe, efekt normalnego zużycia, a nie złego użytkowania.
Reklama
Aby w pełni zadbać o budynek Pawilonu Wyspiańskiego, uznano, że konieczne jest wykonanie całościowego remontu elewacji, tak zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Siatka pozostanie na pawilonie do czasu rozpoczęcia właściwego remontu elewacji zewnętrznej.
Remont zgodnie z planem powinien zakończyć się około połowy listopada. Złożą się na niego: remont płyt wieloformatowych w holu głównym, odświeżenie okładzin schodów zewnętrznych, demontaż okładzin cokolików maskujących oraz mocowania naciągów, remont płyt wielkoformatowych elewacji zewnętrznej oraz remont ceramicznej, ażurowej części elewacji zewnętrznej, a także wymiana oświetlenia witraży w holu głównym.
Reklama
Pawilon został wybudowany przez miasto za 10,7 mln zł i uroczyście otwarty 14 lat temu. Remont pochłonie ponad 1,3 miliona złotych.