"Jesteśmy na granicy wydolności. Mamy problemy kadrowe i nieprawdopodobnie duży przyrost liczby chorych, którymi musimy się zaopiekować" - mówił w Radiu TOK FM prof. Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W wielu przypadkach guzy nie nadają się już do operowania. To m.in. efekt pandemii, która sparaliżowała system opieki zdrowotnej. Jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem, tych jest coraz mniej.
Reklama
Prof. Piotr Wysocki podkreśla, że obecnie zgłaszają się chorzy z nowotworami, którzy w ubiegłym roku w wielu mniejszych ośrodkach zostali pozbawieni możliwości kontynuacji leczenia onkologicznego, ale też ogromna grupa chorych, którzy pojawiają się po tej rocznej przerwie spowodowanej pandemią - wyjaśniał.
ZOBACZ TAKŻE: Senator PiS: dla walki z COVID trzeba poświęcić leczenie chorych na raka
Lekarz wskazywał, że przychodzą do niego pacjenci z nowotworem, który "już rok temu powinien być zoperowany", a teraz nie można ich już usuwać i wymagają natychmiastowej chemioterapii. Dał przykład 20-letniej kobiety w ciąży z zaawansowanym rakiem, ponieważ w ostatnich miesiącach nikt nie przyjrzał się jej objawom.
Reklama
To wszystko sprawia, że w szpitalu jest znacznie więcej chorych, którymi trzeba się zaopiekować. W związku z tym, jak mówił lekarz, pojawia się problem kadrowy i problem z rozlokowaniem pacjentów.
W Szpitalu Uniwersyteckim oddział onkologiczny działał w sposób nieprzerwany, ale dużo osób było pozbawionych możliwości leczenia w innych ośrodkach, ponieważ albo personel się rozchorował, albo zamieniono je na jednoimienne i ci chorzy z dnia na dzień zostali bez możliwości kontynuowania leczenia.
Taką sytuację specjaliści przewidywali od dawna.
ZOBACZ TAKŻE: Odroczone wyroki śmierci, czyli o skutkach pandemii dla onkologii
Reklama
Najnowsze dane na temat COVID
Minionej doby wykryto w Polsce 1679 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (tydzień temu 3288). Zmarło 191 osób (tydzień temu 289).
Reklama
W Małopolsce mamy 130 nowych zakażeń i 17 zgonów (tydzień temu 244 zakażeń i 14 zgonów). W Krakowie wykryto 31 zakażen i stwierdzono 5 zgonów z powodu COVID (tydzień temu 78 zakażeń i 3 zgony).
Z ostatnich raportów, wynika, że pacjentów z COVID-19 w małopolskich szpitalach jest aktualnie 718 (61 mniej niż dzień wcześniej), a zajętych respiratorów 110 (12 mniej niż dzień wcześniej).
Według danych resortu zdrowia w całej Polsce zajętych jest 9.200 łóżek covidowych (513 mniej niż dzień wcześniej) i 1239 respiratorów (70 mniej niż dzień wcześniej)
Od początku pandemii liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wynosi 2.863.031 , zmarło 72.691 osób.