Dwójka krakowskich studentów stworzyła projekt kapsuły przyszłości. Takiej, co to w dzień będzie rozwozić przesyłki, a w nocy zamieni się w mobilną sypialnię. Projekt zrobił furorę we Francji, zwyciężył w prestiżowym konkursie, a autorzy zainkasowali 100 tysięcy euro nagrody. Tylko wizja przyszłości, w której ludzie z konieczności „mieszkać” będą w kilkumetrowych puszkach – przeraża.
A to wizja już teraz spełniająca się w wielu miejscach świata. Ludzi przybywa, 30 lat temu na świecie żyło 5 miliardów ludzi, dziś – 7 i pół miliarda, za 30 lat może nas być ponad 10 miliardów, z czego zdecydowana większość żyć będzie w miastach. Kolosalnych.
Wystarczy sobie wyobrazić całą ludność Polski skupioną w jednej aglomeracji. Nierealne? Już się to dzieje. W wielkiej aglomeracji Tokio żyje prawie 38 milionów osób. W Azji i Afryce metropolie w najbliższych dekadach będą gwałtownie pęcznieć. A w przeludnionych miastach każdy metr powierzchni jest na wagę złota.
Właśnie z myślą o rodzących się „megapolis”, takich jak Tokio, Julia Górecka i Maciej Zawierucha z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP stworzyli projekt pojazdu, który w ciągu dnia służyłby jako autonomiczny kurier do rozwożenia przesyłek, a wieczorem zamieniałby się w ruchomą sypialnię. Elektryczny, bezobsługowy samochód współpracowałby z dronem, który zabierałby przesyłki z dachu pojazdu i dostarczał je do okien odbiorców. W nocy podnosiłby się dach pojazdu stwarzając bardziej przyjazną przestrzeń do odpoczynku.
Projekt zdobył główną nagrodę w prestiżowym francuskim konkursie Valeo Innovation Challenge. Krakowscy studenci pokonali prawie 1700 zespołów z całego świata i zainkasowali 100 tysięcy euro nagrody. Na razie nie ma szans na pełną realizację koncepcji młodych naukowców, ale poszczególnymi rozwiązaniami interesują się duże międzynarodowe firmy. „Nowy wspaniały świat” zbliża się coraz większymi krokami.