Komu dzisiaj chciałoby się cierpliwie wiercić otwory w drewnie ręczną wiertarką, żmudnie heblować czy pracować we dwóch ręczną piłą? Pewien Austriak zakochany w Polce i Polsce postanowił w chacie pod Krakowem uczynić z tych "archaicznych" zajęć nie lada atrakcję. Powstaje wyjątkowe muzeum.
Reklama
W czasach postępującej mechanizacji życia, spróbujmy przenieść się na początek ubiegłego wieku, żeby zobaczyć narzędzia pracy z tamtego czasu i popracować jak nasi pradziadkowie. Ludzie mieli wówczas więcej czasu, cierpliwości i potrafili pracować razem. Tych wartości w dzisiejszym konsumpcyjnym i stechnicyzowanym świecie nie można kupić.
Taka własnie idea przyświeca Wolfgangowi Hoferowi, austriackiemu malarzowi, który przed laty zakochał się w Polce i Polsce i wraz z żoną Jolą osiadł w podkrakowskich Przybysławicach. Teraz postanowił założyć "Muzeum Hebla".
"Zanim mechanizacja opanowała świat", to projekt Stowarzyszenia Barwy Ziemi z podkrakowskich Przybysławic. Jego członkowie otrzymali dofinansowanie z Małopolska Lokalnie - Północ i przygotowują mini muzeum starych narzędzi pracy.
Będzie tam można popracować - jak przed stu laty - cierpliwie i skutecznie. Na warsztatach, prowadzonych w muzeum uczestnicy własnoręcznie stworzą m. in. domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków czy...drewniane szczudła. Na razie członkowie Stowarzyszenia Barwy Ziemi czyszczą stuletnie heble, wiertarki, zaciski i ogromne czterdziestocentymetrowe gwoździe oraz przygotowują pomieszczenie na ekspozycję.
Zbiory Muzeum Hebla były gromadzone od kilkunastu lat. Pochodzą z darowizny nieżyjącego od kilkudziesięciu lat stolarza z Czernichowa nad Wisłą oraz ze zbiorów rodzinnych Wolfganfa Hofera którego galeria obrazów jest częścią domu wybudowanego w Przybysławicach tuż po wojnie.
Właściciele – Jolanta i Wolfgang Hofer – kupili go po śmierci sąsiadki, pani Zofii, wyremontowali, zachowując pierwotny charakter. Na poddaszu mieści się pracownia malarska, a dawna stodoła to w tej chwili przestrzeń ekspozycyjna.
Natomiast dawny kurnik, po trwających jeszcze pracach adaptacyjnych, będzie pomieszczeniem Muzeum Hebla, dostosowanym do prezentowania zgromadzonych eksponatów oraz miejscem warsztatów. Muzeum ma także podjazd dla niepełnosprawnych i będzie wyposażone w pojemniki do selektywnej zbiórki śmieci.
Otwarcie i pierwsze warsztaty w Muzeum - pod koniec października.