Globalna firma technologiczna Aptiv szuka chętnych do nietypowych testów drogowych. Chcą dokładnie sprawdzić jak kierowcy zachowuja się w niebezpiecznych sytuacjach, między innymi kierując pod wpływem "groźnych substancji" i leków. Testy mają się odbyć jesienią.
Inżynierowie z Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie uczestniczą w europejskim projekcie SIMUSAFE, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzięki stworzeniu wyjątkowej - bo wyjątkowo realistycznej - symulacji ruchu drogowego.
Do tej pory symulacje były mało przydatne w badaniach nad bezpieczeństwem na drodze ze względu na niski realizm odzworowania tego, co się naprawdę dzieje w ruchu drogowym. Na przykład wirtualni piesi z reguły nie reagowali tak, jak w rzeczywistości. Teraz ma być inaczej.
Dotychczas zakończony został pierwszy etap projektu, podczas którego ochotnicy w Hiszpanii oraz we Włoszech jeździli po drogach publicznych oraz w symulatorach.
W rozpoczynającym się właśnie w Krakowie drugim etapie, inżynierowie Aptiv będą prowadzili testy, w których ochotnicy będą wykonywali te same zadania na torze testowym oraz w wirtualnej rzeczywistości. W tym czasie zbierane będą szczegółowe dane – kierowcy będą mieli na głowach czepki EEG oraz okulary śledzące wzrok, na palcach sondy GSR, a na piersi elektrody EKG.
Będą również poruszali się specjalnie przygotowanymi pojazdami. Kierowcy będą mieli do wykonania konkretne zadania przypominające typowe sytuacje w ruchu miejskim. Następnie będą wykonywali te same zadania w symulatorze. Badacze będą z kolei analizowali czy zachowania i reakcje ochotników różnią się, gdy są wykonywane w rzeczywistości i w symulatorze.
Będą prowadzone badania odtwarzające sytuacje niebezpieczne, np. prowadzenie pod wpływem substancji i leków wpływających na sprawność kierowców albo skomplikowane sytuacje z wieloma uczestnikami ruchu drogowego.
Dariusz Cieślar, kierownik zespołu pracującego nad SIMUSAFE w Aptiv:
Wyjątkową cechą naszego symulatora jest to, że pozwala uczestniczyć w tych samych sytuacjach wielu osobom równocześnie. To jak z gra z wieloma graczami. Dzięki temu możemy obserwować, jak w niebezpiecznych sytuacjach zachowują się prawdziwi ludzie.
Do udziału w badaniach prowadzonych przez Aptiv mogą zgłosić się osoby z dwóch grup wiekowych:18-25 oraz 50+. Testy planowane są w Krakowie we wrześniu i październiku 2019 roku. Zgłoszenia na adres e-mail: rekrutacja@aptiv.com