Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. W tym roku zamiast sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych zlecił uczniom, by stworzyli coś, dzięki czemu podwyższą ocenę i popracują nad swoimi najsłabszymi punktami z języka polskiego.
Reklama
Martynowicz na co dzień prowadzi autorski program nauczania oparty na myśleniu wizualnym w edukacji z elementami matematyki i programowania. Podczas pracy w poprzedniej szkole - V LO w Krakowie - stworzył interdyscyplinarny zespół złożony z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej.
W ogólnopolskich zawodach algorytmicznych te drużyny osiągnęły najlepsze wyniki w kraju. Nauczyciel był też koordynatorem pilotażowego programu Izby Architektów RP "Kształtowanie Przestrzeni", dzięki temu wprowadził na swoje lekcje elementy edukacji architektonicznej.
W Pcimiu, gdzie mieszka, współrealizował projekt "Regio-mural Kliszczacy". Składały się na niego warsztaty dla młodzieży na temat graffiti, sztuki współczesnej, praw autorskich, a zwieńczeniem było wykonanie murali odnoszących się do tradycji Górali Kliszczackich. Niestety namalowany kogut skojarzył się miejscowemu proboszczowi z ideologią LGBT, a nieznani sprawcy go zdewastowali.
Reklama
W tym roku zamiast sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych zlecił uczniom, by stworzyli coś, dzięki czemu podwyższą ocenę i popracują nad swoimi najsłabszymi punktami z języka polskiego. Tak powstały np. gry planszowe na podstawie "Dżumy". W trakcie pandemii organizował bezpłatne szkolenia na temat metod pracy zdalnej.
– Najważniejsi w szkole są uczniowie, rodzice i nauczyciele. I oni mają dzisiaj pełną autonomię do tego, żeby decydować, jaka jest szkoła, kto jest do niej zapraszany. Nie może być tak, że kurator oświaty może być recenzentem kogoś, kto ma do tej szkoły wejść - powiedział odbierając nagrodę.
– W Konkursie Nauczyciel Roku od pierwszej edycji poszukujemy i nagradzamy osoby, które są ponadprzeciętne w wielu wymiarach - podkreśla prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący jury konkursu, a na co dzień wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Reklama
Konkurs Nauczyciel Roku jest organizowany już od 2002 roku. Jego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne Jego organizatorem jest branżowy tygodnik "Głos Nauczycielski". Nagrody wręczono na uroczystym finale w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.