Wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS) nie uchylił uchwały krakowskich radnych w sprawie finansowania zabiegów in vitro. Gminny program leczenia niepłodności będzie finansowany z budżetu miasta. Przez dwa lata miasto wyda na ten cel 5 850 000 zł. Była to kolejna uchwała w tej sprawie, wcześniejszą poprzedni wojewoda Piotr Ćwik (PiS) unieważnił.
Reklama
Uchwałę radni przyjęli w marcu. Za przyjęciem projektu uchwały było 25 radnych. Przeciw zagłosowało 18 radnych - cały klub PiS a także Łukasz Wantuch i Adam Migdał z klubu prezydenckiego.
„Krakowianie i Krakowianki zasługują na wsparcie ze strony swojego miasta w jednym z trudniejszych momentów swojego życia i zasługują na pomoc w zostaniu szczęśliwymi rodzicami” – mówił podczas sesji przewodniczący Rady Dominik Jaśkowiec, który zgłosił projekt uchwały. Zapowiadał, że uchwała jest tak przygotowana pod względem prawnym, iż nie ma możliwości jej zablokować.
Wcześniejszą uchwałę poprzedni wojewoda Piotr Ćwik (również z PiS) uchylił uznając, że "Rada Miasta Krakowa źle rozpoznała potrzeby zdrowotne mieszkańców miasta". Obecny wojewoda Łukasz Kmita powodów do uchylenia uchwały nie znalazł.
Reklama
Według szacunków w Krakowie żyje ponad 30 tysięcy par dotkniętych niepłodnością. Każda para zakwalifikowana do programu będzie miała prawo do dofinansowania jednej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji.
Z programu skorzystać będą mogli tylko mieszkańcy Krakowa. Będą też dodatkowe warunki kwalifikacji, najważniejszy z nich to wiek kobiety, musi mieścić się w przedziale 20-42 lata. Według prognoz dzięki programowi leczenia niepłodności w Krakowie dodatkowo rodzić się będzie około 150 dzieci rocznie.
Reklama
Programy polityki zdrowotnej finansujące leczenie niepłodności metodą in vitro realizowane są między innymi przez Poznań, Łódź, Warszawę, Gdańsk i województwo mazowieckie.