Zbrojownia Wawelska zostanie na nowo zaaranżowana, a Zamek udostępni zwiedzającym dwa podziemne pomieszczenia pod Wieżą Duńską, z reliktami romańskiej wieży obronnej, czyli stołpu z pierwszej połowy XII wieku, najstarszej znanej budowli na wzgórzu wawelskim.
Reklama
Nowe miejsce to, jak wyjaśniają pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu, niezwykle cenny rezerwat archeologiczno - architektoniczny pod Wieżą Duńską: “To kolejny ważny krok w realizacji wieloletniej inwestycji Wawel Podziemny – po udostępnieniu Lapidarium - styczeń 2024 oraz Międzymurza - maj 2025”.
W dwóch nowych podziemnych pomieszczeniach rezerwatu odwiedzający wawelskie muzeum zobaczą m.in. relikty romańskiej wieży obronnej, tzw. stołpu, najstarszej znanej budowli na wzgórzu wawelskim, pochodzącej z pierwszej połowy XII wieku:
“Nie możemy się doczekać, aby pokazać Wam gotowe przestrzenie!” - piszą opiekunowie muzeum w mediach społecznościowych i zapowiadają, że jeszcze w tym roku, po zakończeniu prac aranżacyjnych, nową aranżację zyska Zbrojownia Wawelska - z nowoczesnym oświetleniem, nowymi gablotami i ekspozycją militarną, która należy do najcenniejszych w Polsce.
W ubiegłym tygodniu odbył się odbiór pierwszego etapu prac, zrealizowanych w ramach projektu. Do tej pory wykonano prace konstrukcyjne i budowlano-instalacyjne, konserwację ścian i sklepień, konserwację elementów kamiennych i metalowych, prace przy stolarce okiennej i drzwiowej a także konserwację szkła gomółkowego oraz malowidła ściennego z XVIII wieku. Projekt "Zbrojownia Wawelska" jest realizowany dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.