Wystawa „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga” tylko do 2 lutego 2025 roku w Zamku Królewskim na Wawelu. To niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w niezwykłej historii sztuki i podziwiać dzieła mistrzów XV i XVI wieku – Masaccia, Pesellina, Bartolomea di David – arcydzieła, które zostały wypożyczone z prestiżowych galerii na całym świecie, by teraz zachwycać publiczność w Krakowie.
Reklama:
Trzydzieści lat temu, w październiku 1994 roku, na Wawel trafił wyjątkowy zbiór obrazów, przekazanych przez Profesor Karolinę Lanckorońską a pochodzących z kolekcji włoskiego malarstwa XV i XVI wieku, którą jej ojciec, Karol Lanckoroński zgromadził po koniec XIX wieku w swoim wiedeńskim pałacu. W 2000 roku wawelski zbiór wzbogacił się o zachwycający obraz Jowisz malujący motyle Dossa Dossiego, a kolejne dzieła zgodnie z testamentem Donatorki trafiły na Zamek Królewski w 2002 roku.
Na wystawie prezentowane są trzy wybitne włoskie obrazy, niegdyś stanowiące część kolekcji Lanckorońskich, a dziś znajdujące się w prestiżowych muzeach. Wśród nich wyróżnia się Święty Andrzej autorstwa Masaccia z The J. Paul Getty Museum w Los Angeles. Obraz stanowił fragment większego dzieła, którego części są teraz rozproszone między kolekcje na całym świecie, m.in. National Gallery w Londynie i Gemäldegalerie w Berlinie.
Kolejnym arcydziełem jest Zwiastowanie, które na co dzień podziwiać można w Museum of Fine Arts w San Francisco. Przypisywane jest ono florenckiemu artyście Pesellino. Na wystawie zobaczymy także wizerunek męczennika i jednego z patronów Sieny – Świętego Ansana autorstwa Bartolomea di David. Obraz należy do włoskiej kolekcji Fondazione Cavallini Sgarbi.
Druga odsłona wystawy „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” to wyjątkowa okazja, by zbliżyć się do fascynującej historii i pasji kolekcjonerskiej rodziny Lanckorońskich. Przyjdź na Wawel, poznaj jedną z najbardziej niezwykłych dawnych kolekcji Europy i spotkaj się z prawdziwymi skarbami sztuki.
Reklama