To ostatnie dni, w których można zobaczyć wawelską Zbrojownię w kształcie znanym od 60 lat. 13 października wystawa zostanie zamknięta do 2025 roku. W tym czasie powstanie jej zupełnie nowa odsłona.
Reklama
Jak wyjaśniają pracownicy wawelskiego muzeum: “Po 60 latach fascynującej historii wystawa, zaprojektowana przez Adama Młodzianowskiego szykuje się do wielkich zmian. Jeśli planujecie odwiedziny, macie czas tylko do 13 października! Po tym dniu Zbrojownia zostanie tymczasowo zamknięta, abyśmy mogli przygotować dla Was zupełnie nową odsłonę ekspozycji”.
Zbrojownia na Zamku Królewskim na Wawelu zostanie zamknięta w przyszłą niedzielę, a w przeddzień, w sobotę 12 października, wawelskie muzeum zaprasza na „pożegnalne” oprowadzanie kuratorskie po Zbrojowni i podkreśla, że będzie ono miało wyjątkowy charakter.
Bilet w cenie 45 zł można kupić on line, na Facebooku Zamku. Zwiedzających oprowadzą Krzysztof Czyżewski – historyk sztuki, kustosz i kurator Zbioru Militariów w Zamku Królewskim na Wawelu, autor licznych publikacji na temat sztuki polskiej, szczególnie Krakowa i katedry na Wawelu, współkurator wystaw „Wawel 1000–2000”, „Na znak świetnego zwycięstwa”, „Skarby epoki Piastów”, „Obraz Złotego Wieku. Kultura wizualna w czasach ostatnich Jagiellonów” oraz dr Rafał Ochęduszko, historyk sztuki, muzealnik, kustosz Zbiorów Militariów Zamku Królewskiego na Wawelu, współkurator wystaw „Obraz Złotego Wieku. Kultura wizualna w czasach ostatnich Jagiellonów” i „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”, wcześniej wieloletni pracownik Instytutu Historii Sztuki UJ. W pracy naukowej podejmuje zagadnienia dotyczące sztuki nowożytnej i nowoczesnej. Oprowadzanie kuratorskie zacznie się o godzinie 12 i jest zaplanowane na godzinę. Miejsce zbiórki - dziedziniec arkadowy, przy wejściu na wystawę Zbrojownia.
Wawelskie skarby militarne powrócą w nowej, spektakularnej formie w 2025 roku. “O wszystkich etapach tej metamorfozy będziemy Was na bieżąco informować” - zapewniają pracownicy wawelskiego muzeum.
W Zbrojowni zgromadzone są m.in. średniowieczne i nowożytne zbroje, broń sieczna i drzewcowa, tarcze, hełmy, moździerze oraz kopie chorągwi krzyżackich zdobytych w 1410 w bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem.