Tegoroczny Emaus po raz drugi będzie organizowany w nowej formule. Od zeszłego roku nie można handlować figurką "Żyda na szczęście", w tym roku lista zakazów jest dłuższa. M.in. nie będzie można handlować drewnianymi mieczami.
W 2022 roku organizację odpustu Emaus przejął Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który zlecił to zadanie Krakowskiemu Forum Kultury. Przede wszystkim postanowiono postawić tamę tandecie i antysemickim motywom.
- W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach - uzasadniała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Najbardziej istotną zmianą było wycofanie kontrowersyjnych produktów, w tym słynnych figurek "Żyda na szczęście", które uznano za antysemickie.
Reklama
W tym roku lista zakazanych produktów jest dłuższa. W tegorocznym regulaminie znalazł się m.in. zapis zabraniający handlu zabawkami – atrapami broni.
Na tej liście znajdziemy, na przykład, sprzedawany dotychczas na emausowych straganach drewniany miecz, pistolet na wodę czy na kulki.
Organizatorzy uzasadniają, że „zabawkowe atrapy broni mogą kształtować wśród osób małoletnich postawy agresywne, czego nie mogą promować”.
Złamanie zakazu przez wystawcę będzie skutkowało natychmiastowym usunięciem takich towarów oraz wykluczeniem sprzedawcy z udziału w przyszłorocznej edycji Odpustu Emaus.
Reklama
Rodowód Emausu sięga XII wieku, a znana dziś atmosfera kolorowego jarmarku ukształtowała się w XIX wieku. Wydarzenie stało się wówczas miejscem sprzedaży słodyczy i tradycyjnych zabawek ludowych, m.in. figurek, popularnych dekoracji wielkanocnych, pisanek czy charakterystycznych dla Krakowa drzewek emausowych rzeźbionych w drewnie i ozdabianych drewnianymi ptaszkami oraz kolorowymi kwiatami.
W tym roku oprócz kramów wzdłuż trasy odpustu będzie można oglądać (między 9.00 a 17.00) wystawę fotografii prezentującą, jak Emaus obchodzili nasi pradziadkowie.
Natomiast w Ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 przy ul. Senatorskiej 35 w godzinach 12:00-16:00 odbędą się warsztaty oraz zabawy dla dzieci:
- Wielkoskalowa instalacja plenerowa „Drzewko emausowe” – wspólne tworzenie dekoracji, prowadzenie: Żywa Pracownia;
- Malowanie buziek, zabawy z chustą animacyjną, puszczanie wielkich baniek mydlanych, zabawy z balonami, prowadzenie: Fundacja Sztukarnia;
- Warsztaty – jak zrobić prostą zabawkę emausową: piłeczka jojo i drzewko emausowe, prowadzenie: Muzeum Krakowa – Dom Zwierzyniecki;
- Zajęcia taneczno-animacyjne – proste choreografie, zabawy animacyjno-ruchowe do muzyki z wykorzystaniem rekwizytów i nie tylko, prowadzenie: Move Art.