Zamek Królewski na Wawelu inauguruje 2023 rok znakomitą wystawą czasową "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600". Na wystawie zobaczymy wybitne, chociaż mało znane, w większości nigdy niepokazywane w muzeach dzieła.
Reklama
To obiekty utrzymane w manierze typowej dla sztuki niderlandzkiej, które wyszły spod pędzla artysty uznawanego za mistrza detalu, urodzonego i wykształconego w Antwerpii, osiadłego i tworzącego w Krakowie.
Kuratorzy akcentują w przestrzeni wystawy m.in. interesujące zjawisko przenikania wpływów niderlandzkich do Polski w XVII wieku. Dzięki zgromadzonym dziełom spojrzymy również na Kraków jako na prężne centrum artystyczne doby baroku.
Na ekspozycji zaprezentowano ponad trzydzieści eksponatów: obrazów, a także innych dzieł (rysunek, rzeźby z kości słoniowej) wykonanych ok. 1600 roku. Interesującym zabytkiem jest ołtarz z warsztatu Jakuba Mertensa. Jego najważniejszą część stanowi wyjątkowo wysokiej klasy Zwiastowanie sygnowane przez artystę, znajdujące się obecnie w Prałatówce przy kościele Mariackim.
O życiu Jacoba Mertensa niewiele wiadomo. Nie znamy też daty i przyczyny wyjazdu Mertensa z rodzinnej Antwerpii, bez wątpienia jednak postanowił on osiedlić się w Krakowie na stałe, skoro 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Tutaj też pojął za żonę Barbarę, wdowę po malarzu Pawle Czumturnie (Tomtornie). Zmarł przed 26 czerwca 1609 roku.
Wystawa potrwa od 13 stycznia do 16 kwietnia 2023 r.