Po dwuletniej przerwie powrócił na Rynek Główny w nowej odsłonie Jarmark Wielkanocny. Potrwa do 18 kwietnia i nawiązuje do historycznych kupieckich, targowych i rzemieślniczych tradycji Krakowa.
Na Rynku Głównym ustawiono 65 kiosków handlowych, w których znajdziemy regionalne wyroby rękodzielnicze nawiązujące do tradycji wielkanocnej. W tegorocznej edycji jarmarku prezentują się także wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.
W ramach pomocy walczącej Ukrainie organizatorzy udostępnili też dwa bezpłatne stoiska przeznaczone dla miast zaprzyjaźnionych Kijowa i Lwowa oraz miejsca targowe dla instytucji charytatywnych.
Tegoroczna odsłona targów to także nowa linia graficzna, zaprojektowana specjalnie na tę okazję przez artystkę Marzenę Koperską. Nie zabrakło nawiązania do folkloru i tradycji zwierzynieckich oraz wykorzystania lokalnych motywów wielkanocnych.
Nieodłącznymi atrybutami jarmarku wielkanocnego są palmy, pisanki, ale motywem przewodnim stało się drzewko emausowe.
Reklama
Tradycja ta sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizowało także budzenie się przyrody do życia.
Organizatorzy wydarzenia zadbali również o program artystyczny. Znalazły się w nim występy regionalnych zespołów i propozycje nawiązujące do małopolskich tradycji. W Wielką Sobotę o 11.00. odbędzie uroczyste święcenie wielkanocnych koszyczków.