Co ma współnego malarstwo z geologią? Geolożki z Polskiej Akademii Nauk poddały specjalistycznym badaniom obrazy mieszkającego pod Krakowem, austriackiego artysty Wolfganga Hofera. Badaczki zainteresowały się jego twórczością, ponieważ do malowania używa wyłącznie... gliny.
Reklama
Obrazy malowane wyłącznie gliną i wodą powstają od lat w pracowni Wolfganga Hofera, austriackiego artysty, który pod Krakowem obok swojej galerii Barwy Ziemi, stworzył też Muzeum Hebla. Jego twórczość, to między innymi próba zachowania w obrazach jednego z podstawowych elementów naszej Planety – ziemi.
Ta technika malarska, jedyna w swoim rodzaju, zainteresowała dwie naukowczynie z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk: Małgorzatę Lempart – Drozd i Mariolę Kowalik. Dr Lempart – Drozd prowadzi badania, które pozwalają odtwarzać procesy geologiczne kształtujące nie tylko Ziemię, ale również planetę Mars.
W swoim laboratorium geolożki poddały obrazy Hofera drobiazgowym badaniom pod kątem minerałów ilastych, które są składnikiem używanych przez niego w malarstwie glin, a otaczają nas na co dzień wszędzie: w glebach i skałach.
Reklama
W obrazach Wolfganga Hofera można zobaczyć, jak wiele kolorów ma ziemia. Nie jest tylko brązowa i szara, jak nam się na co dzień wydaje. Dlatego geolożki z PAN chcą zachęcić dzieci i dorosłych do uważnego patrzenia na świat, dostrzegania tego, co pod nogami i co znajduje się nieco głębiej pod powierzchnią, do szacunku dla Ziemi, która ma w sobie wiele tajemnic.
Kto w piątkowy wieczór ma czas i ochotę, żeby zobaczyć obrazy Hofera i jego warsztat malarski oraz wynik naukowego eksperymentu, ten sam lub z dziećmi może wybrać się na Małopolską Noc Naukowców. Wydarzenie odbędzie się online, 27 listopada. W jaki sposób geolog może badać dzieła sztuki? Oglądajcie to od godziny 16.45 na kanale YOU TUBE TUTAJ.
Natomiast na kanale SKYPE-TUTAJ będzie można porozmawiać z artystą Wolfgangiem Hoferem od 17.45 do 18.45.