W Polsce w ubiegłym roku odnotowano lawinowy wzrost zachorowań na krztusiec. W porównaniu do roku 2023 było ich aż 35 razy więcej. Z najnowszych danych wynika, że w pierwszej połowie stycznia br. wykryto kolejnych 1,2 tys. przypadków. - Wydaje się, że jeszcze przez kilka następnych miesięcy liczba zachorowań będzie utrzymywała się na wysokim poziomie - mówi na łamach oficjalnego portalu Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Monika Bociąga-Jasik z Katedry Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ CM.
Reklama
Krztusiec - znany jako koklusz, a także "czarny kaszel" - jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Bordetella petrusis, tzw. pałeczki krztuśca. Przenosi się drogą kropelkową i jest bardziej zakaźny niż COVID-19.
Chory na krztusiec jest najbardziej zakaźny w początkowym okresie choroby, a osoba nieleczona może zakażać nawet przez kolejne 3 tygodnie. Choroba charakteryzuje się uporczywym kaszlem, który występuje seriami i kończy się wdechem z charakterystycznym świstem ("pianiem"). Może mieć ciężki przebieg i w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.
Krztusiec jest szczególnie groźny dla niemowląt, które nie nabyły jeszcze odporności w wyniku swoich szczepień oraz osób powyżej 65. roku życia. U noworodków i niemowląt zamiast napadów kaszlu częściej występują bezdechy, może dochodzić do uogólnionego napadu drgawek. Koklusz nie jest chorobą wyłącznie wieku dziecięcego. Dziś zakażają się głównie nastolatki i osoby dorosłe, które są źródłem zakażenia dla najmłodszych.
- W ostatnim czasie obserwujemy bardzo niebezpieczny trend polegający na rezygnacji z szczepień ochronnych. Wiele osób zapomniało, jak groźne są choroby zakaźne oraz jakie poważne konsekwencje mogą one nieść. Niewiele osób pamięta, że szczepienie przeciwko krztuścowi nie zapewnia ochrony do końca życia - mówi dr hab. Monika Bociąga-Jasik, prof. UJ.
Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Zainteresowanie tym programem jest słabe. Cały czas dominuje przekonanie, że podawanie szczepionki w okresie prenatalnym może zaszkodzić dziecku, co nie jest to prawdą, bo zaszczepiona kobieta w ciąży przekazuje przeciwciała swojemu dziecku.
- To są kwestie trudne do wytłumaczenia i nie do końca wiem, z czego to wynika. Szczepienie przeciwko krztuścowi w czasie ciąży jest bezpieczne i nie prowadzi do powikłań dla rozwijającego się dziecka - przekonuje profesor Bociąga-Jasik
Więcej na stronie UJ.
Fot. Freepik