Studentka piątego roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim Patrycja Machno razem z Zofią Smoleń, studentką data science w École Polytechnique w Paryżu, stworzyły narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które rozpoznaje zaburzenia psychiczne oraz pomaga znaleźć ich rozwiązanie - informje Uniwersytet Jagielloński.
Reklama
MindMatch to oparty na sztucznej inteligencji chatbot, dzięki któremu każdy może znaleźć psychologa, psychoterapeutę, psychiatrę czy seksuologa. Powstał, by poprawić skuteczność terapii, ponieważ część pacjentów zupełnie poddaje się po tych nieudanych próbach, tracąc wiarę w skuteczność psychoterapii w ogóle.
MindMatch używa sztucznej inteligencji, aby pomóc dopasować psychoterapeutów, wskazując nie tylko właściwego specjalistę z największym doświadczeniem w leczeniu tych problemów, ale także metodę terapii.
Chatbot ciągle testuje swoje rozwiązania we współpracy z terapeutami (obecnie na platformie zarejestrowanych jest ich około 80). Obecnie, według terapeutów, chatbot udziela sensownych odpowiedzi.
Twórczynie chatbota nie obawiają się, że zasugeruje on osobie szukającej pomocy terapię zupełnie dla niej nieodpowiednią. Jednak przed nimi jeszcze sporo pracy jeśli chodzi o poprawienie czasu oczekiwania na odpowiedź chatbota i jego umiejętności skłaniania pacjenta do udzielenia rozszerzonego wywiadu w celu rozpoznania wszystkich istotnych symptomów oraz ich natężenia.
Działanie chatbota można wypróbować pod adresem mindmatch.pl.