Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie zabiegów transplantacji płuc. Kraków staje się piątym ośrodkiem w kraju, w którym będą przeprowadzane takie operacje.
Pozwolenie Ministra Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie płuc pobranych od zmarłych dawców szpital otrzymał w grudniu ubiegłego roku. Dotychczas w Polsce tylko w czterech miastach wykonywane były takie operacje - Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Zabrzu.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II funkcjonuje Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, który z powodzeniem przeszczepia serca. Już kilka lat temu, biorąc pod uwagę rosnące potrzeby pacjentów z makroregionu, podjęto starania, by również przeszczepiać płuca.
Obecnie Szpital uzyskał zgodę NFZ na finansowanie zabiegów i może rozpocząć wdrażanie programu przeszczepiania płuc.
– Jesteśmy na etapie tworzenia listy biorców. Liczymy na współpracę z innymi szpitalami z regionu – mówi dr hab. n. med. Jacek Piątek, Zastępca Kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii.
Reklama
– Pacjent musi spełnić ściśle określone kryteria do transplantacji płuc, a po zabiegu czeka go rehabilitacja, a także leczenie mające na celu zapobieganie odrzuceniu przeszczepionego narządu. Dla wielu osób jest to jedyny ratunek i szansa na wydłużenie życia – dodaje dr n. med. Mirosław Nęcki, Kierownik Oddziału Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii.
Przeszczepienie płuc to zabieg chirurgiczny wykonywany u chorych z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu, u których wykorzystano już inne możliwości leczenia (farmakologicznego, rehabilitacyjnego, tlenoterapii).
Najczęściej transplantacji płuc poddawane są osoby chorujące na: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, idiopatyczne zwłóknienie płuc, mukowiscydozę, idiopatyczne nadciśnienie płucne i inne. Transplantacja polega na zastąpieniu chorego płuca pacjenta, zdrowym narządem pobranym od zmarłego dawcy.
W 2022 roku w Polsce wykonano 93 transplantacje płuc od zmarłych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie tego narządu jest obecnie niemal 140 osób. Liczba wykonywanych przeszczepień w Polsce znacząco odbiega od rezultatów osiąganych w najlepiej rozwiniętych państwach Unii Europejskiej.
Według polskiego prawa każda zmarła osoba może być uznana za potencjalnego dawcę tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. W praktyce to rodzina zmarłego podejmuje ostateczną decyzję.