Z powodu zamknięcia gastronomii miasto powinno zrezygnować w tym roku z pobierania opłat za koncesję - zaproponowała radna Małgorzata Jantos. "Pobieranie takich opłat jest teraz niemoralne" - stwierdziła. "To nie jest odpowiedni sposób pomagania przedsiębiorcom" - odpowiada radna Alicja Szczepańska. "Przedsiębiorcom należy pomóc, ale nie kosztem innych mieszkańców" - dodaje.
Reklama
Zgodnie z ustawą pieniądze, jakie miasto otrzymuje z koncesji na alkohol, mogą być przeznaczone wyłącznie na konkretne cele: pomoc społeczną, zdrowie, edukację. Tak więc niepobieranie tych opłat oznacza, że byłoby o wiele mniej pieniędzy na niezwykle ważne społecznie projekty.
ZOBACZ TAKŻE: M. Jantos: pobieranie opłat za koncesję na alkohol jest teraz niemoralne
– W proponowanej uchwale brakuje przedstawienia konsekwencji takiej decyzji – mówi Life in Kraków radna Alicja Szczepańska. – Nie ma informacji o źródle „załatania” luki w finansach przeznaczanych na rzecz najbardziej potrzebujących, np. dla osób, które w rodzinie zmagają się z alkoholizmem oraz przemocą domową. "Nie można pomagać przedsiębiorcom kosztem najbardziej potrzebujących mieszkańców" - podkreśla Szczepańska.
Jej zdaniem wstrzymanie opłat za koncesję alkoholu nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji krakowskiej gastronomii, a przedsiębiorcy zaoszczędzą niewiele. Ponadto, jak zauważa, restauracje czy puby sprzedają alkohol na wynos, więc nie ma podstaw do niepobierania za to opłat.
Reklama
– Zwolnienie z opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu miałoby również konsekwencje w kolejnych latach, bo wysokość opłaty koncesyjnej obliczana jest procentowo w stosunku do roku wcześniejszego. Skoro w tym roku miałaby wynieść zero, to konsekwentnie również w kolejnych latach - zauważa.
Według Szczepańskiej to wszystko sprawia, że decyzję o zwolnieniu z opłat powinno podejmować się "ostrożnie i rozsądnie, z dokładnym przedstawieniem kosztów, źródeł finansowania ubytków w budżecie i konsekwencji w kolejnych latach".
"Odszkodowania dla gastronomii powinien wypłacać rząd, ponieważ to decyzje rządowe uniemożliwiają właścicielom restauracji, pubów i kawiarni prowadzenie normalnej działalności gospodarczej" - dodaje radna. Decyzję w sprawie opłat za koncesję Rada Miasta Krakowa podejmie w przyszłym tygodniu.
Reklama