Firma Diagnostyka rozpoczyna w Krakowie akcję darmowych testów na COVID-19 dla medyków. Mobilny punkt został uruchomiony przy TAURON Arenie.
Reklama
W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W tej sytuacji krakowska firma Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostyków laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.
– W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie, począwszy od Warszawy, Łodzi i Poznania, a teraz Krakowa, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2. – zapowiada prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.
Testy rekomendowane przez WHO
Badania w Krakowie wykonywane będę sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, który znajdować się będzie przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od strony al. Pokoju).
Władze Krakowa, co zrozumiałe, z zadowoleniem przyjęły tę akcję - Doceniamy każdą inicjatywę, która powoduje, że pracownicy służby zdrowia mający kontakt z zakażonymi osobami mogą poczuć się bezpiecznie, dlatego postanowiliśmy włączyć się w akcję i udostępnić teren, na którym stanie namiot - powiedział Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. Na potrzeby akcji Arena Kraków S.A. udostępniła parking TAURON Areny Kraków.
Reklama
Kto i gdzie może skorzystać z darmowych testów?
Medycy będą mogli wykonać badania od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-16:00, okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.
Badania we wszystkich punktach pobrań finansowane są bezpośrednio przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz PARTNERÓW MEDYKÓW – firmy, które zdecydowały się wesprzeć projekt.
"Zapraszamy do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Projekt BADAMY-WSPIERAMY mogą wspomóc również osoby indywidualne poprzez platformę siepomaga.pl Dzięki temu możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w kolejnych miastach, w tym Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu" - mówi Piotr Talarek, Doradca Zarządu Diagnostyki.
Dla nie pracujących w slużbie zdrowia testy płatne
DIAGNOSTYKA informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności testów mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W tym przypadku odpłatnie, koszt 584 zł.
W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań. Codziennie w każdym Mobilnym Punkcie Pobrań może być pobranych nie więcej niż 120 próbek.
Zakupu testów, można dokonać poprzez strony internetowe www.diagnostyka.pl oraz www.zdrowegeny.pl.
Reklama
Grupa DIAGNOSTYKA
To największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Powstała w 1998 roku, specjalizuje się w realizacji profesjonalnych usług od pobrania i transportu materiału biologicznego, poprzez wykonanie badania, aż do dostarczenia wyniku analiz medycznych w możliwie najkrótszym czasie. DIAGNOSTYKA, jako pierwsza sieć laboratoryjna w kraju, uruchomiła własną pracownię badań biologii molekularnej, a od kilku lat rozwija unikalną ofertę diagnostyki autoimmunologicznej.
Grupa DIAGNOSTYKA obsługuje rocznie 16 milionów pacjentów, realizując ponad 100 mln badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.