Po potwierdzeniu zakażenia groźną bakterią mieszkanki domu spokojnej starości w Brzesku wojewoda Łukasz Kmita zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Kobieta leczona jest na oddziale intensywnej terapii szpitala w Brzesku, u żadnego innego mieszkańca placówki, w której mieszka nie wykryto groźnej bakterii.
Reklama
Dom spokojnej starości, w którym stwierdzono zakażenie, został objęty nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Przeprowadzono dezynfekcję termicznej instalacji wewnętrznej oraz wyłączenie z użycia natrysków. Pobrano także próbki wody do badań. Mieszkańcy placówki są obserwowani, żaden nie wykazuje objawów chorobowych.
Jak twierdzi Maciej Klima z krakowskiego Sanepidu „Na tę chwilę nic nie wskazuje na to, aby we wskazanym domu spokojnej starości istniało ognisko zakażeń, ale ostateczną ocenę sytuacji przyniosą wyniki badań wody. Zaznaczam przy tym, że w tym roku w Małopolsce odnotowano we wcześniejszym okresie 5 zakażeń”.
W sierpniu wykryto Legionellę w organizmie dwojga pacjentów z Krakowa, dwojga pacjentów z Nowego Sącza i jednego pacjenta z Tarnowa. Troje chorych wciąż jest hospitalizowanych.
Reklama
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (charakterystyczna wodna mgiełka).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Reklama
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia
• Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
• Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
• Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
• Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.