Podczas tegorocznej rekrutacji do krakowskich szkół ponadpodstawowych wpłynęło 9728 wniosków. Najwięcej, 6765, do liceów ogólnokształcących; do techników – 2641, a do szkół branżowych I stopnia – 322.
Reklama
To pierwszy, podstawowy etap rekrutacji do pierwszych klas samorządowych szkół ponadpodstawowych. Zakończył się ogłoszeniem list kandydatów zakwalifikowanych na rok szkolny 2025/2026, obejmujących łącznie ponad 8 tysięcy osób. Jak informuje miejska strona internetowa, dla uczniów i uczennic, którzy nie znaleźli jeszcze miejsca lub będą chcieli je zmienić na inne, 22 lipca otworzy się rekrutacja uzupełniająca.
Urzędnicy przypominają też, że w 2025 roku krakowskie ogólnodostępne szkoły podstawowe ukończyło 6932 absolwentów i absolwentek – 5659 z nich otrzymało końcowe świadectwo w szkole samorządowej, a 1273 w szkole niesamorządowej. “Jak jednak wiadomo, każdego roku o miejsce w krakowskich szkołach ponadpodstawowych ubiegają się także uczniowie spoza Krakowa, kończący szkoły w innych miejscowościach”.
Na rok szkolny 2025/2026 krakowskie samorządowe licea ogólnokształcące dla młodzieży, technika i branżowe szkoły I stopnia przygotowały łącznie 9823 miejsca w klasach wstępnych i pierwszych, w tym: 4856 miejsc w liceach, 3950 miejsc w technikach i 1017 miejsc w branżowych szkołach I stopnia.
W tegorocznej rekrutacji wpłynęło 9728 wniosków, które rozłożyły się następująco: do liceów – 6765, do techników – 2641 i do branżowych szkół I stopnia – 322. Na listy kandydatów zakwalifikowanych dostało się 8005 osób: 4775 – w liceach, 2880 – w technikach i 350 – w branżowych szkołach I stopnia.
Po tym etapie na kandydatów nadal czeka 1181 wolnych miejsc: w liceach – 75, technikach – 776 i branżowych szkołach I stopnia – 330 miejsc. “Przypomnijmy, że liczby te dotyczą szkół miejskich, a ofertę rekrutacyjną uzupełniają także szkoły niesamorządowe”.
W tym roku kandydaci spośród liceów najchętniej wybierali klasy z rozszerzonym językiem polskim, biologią i językiem angielskim (X LO – 4,04 podania na jedno miejsce), z rozszerzoną matematyką, informatyką i językiem angielskim (VIII LO – 3,81 podania na jedno miejsce), z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią (VIII LO – 3,71 podania na jedno miejsce), z rozszerzoną matematyka, geografią i językiem angielskim (IV LO – 3,57 podania na jedno miejsce).
W przypadku techników największym zainteresowaniem cieszyły się grupy rekrutacyjne dla zawodu technik programista (Technikum Łączności – 4,73 podania na 1 miejsce oraz Technikum Energetyczno-Elektronicznym nr 9 – 1,90 podania na jedno miejsce), technik elektryk (Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 – 1,90 podania na jedno miejsce), technik elektronik (Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 – 1,80 podania na jedno miejsce).
Przed uczniami teraz kolejne etapy: od 16 do 18 lipca zakwalifikowani kqndydaci mogą potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły. W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Reklama
Warto pamiętać, że w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe należy również złożyć zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednie orzeczenia:
- orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem silnikowym,
- orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem silnikowym.
Dotyczy to nauki zawodów, w których podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E). Listy kandydatów przyjętych do liceów, techników i branżowych szkół I stopnia podane zostaną do publicznej wiadomości 21 lipca br.
Uczniowie, którzy nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia do żadnej ze szkół, mogą uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej. Mogą w niej uczestniczyć także uczniowie, którzy zostali przyjęci do szkół w rekrutacji podstawowej, ale chcą dokonać nowego wyboru.
od 22 lipca do 23 lipca – składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
od 22 lipca do 29 lipca – składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej
od 24 lipca do 25 lipca – przeprowadzenie sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej – dla kandydatów do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
do 28 lipca – komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu językowego lub próby sprawności fizycznej
5 sierpnia do godz. 12.00 – opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w postępowaniu uzupełniającym.