Zakończył się trwający 14 miesięcy remont elewacji Fortu nr 31 „Św. Benedykt”. To pierwszy etap remontu i adaptacji zabytkowego budynku, który będzie służył jako centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych.
Reklama
Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem służb konserwatorskich. Jak informuje Zarząd Budynków Komunalnych, odpowiedzialny za remont Fortu nr 31 “Benedykt”, wymieniono zniszczone elementy kamieniarki, w tym parapety, odtworzono strzelnice w 3 osiach parteru, wyposażono Fort w zyskał ceramiczne rzygacze.
Ceglane mury budynku przeszły bardzo starannie wykonaną konserwację ceglanych murów, i - jak podkreśla ZBK - zgodnie z uzgodnieniami konserwatorskimi, wynikającymi z przeprowadzonych badań, cegła została poddana laserunkowi, czyli wykorzystaniu specjalnej techniki malarskiej, polegającej na nakładaniu bardzo cienkich, przezroczystych lub półprzezroczystych warstw farby na powierzchnię cegieł. Ma na celu zmianę tonacji lub koloru cegieł, często w celu ujednolicenia koloru muru lub nadania mu określonego charakteru.
Odnowienie elewacji Fortu to pierwszy etap remontu i adaptacji zabytkowego budynku, który będzie służył jako centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych. Zostało sfinansowane dzięki środkom, pochodzącym z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Projekt adaptacji Fortu został wybrany przez SKOZK jako jeden z projektów kluczowych, w łącznej wysokości dotacji wynoszącej prawie 7 mln zł.
“Fort nr 31 św. Benedykt po remoncie elewacji wygląda niesamowicie! Jak piękny jest teraz, zobaczycie w niedzielę, 20 lipca, podczas dnia otwartego. Przyjdźcie w godz. 14.00 – 19.00! Będzie zwiedzanie z przewodnikiem i spotkania z rekonstruktorami historycznymi” - zaprasza miejska strona internetowa. W niedzielę będzie można także zwiedzić Fort z przewodnikiem i spotkać się z rekonstruktorami historycznymi.