W Ogrodzie Botanicznym UJ uroczyście otwarto Oranżerię Warszewicza. Nowoczesna szklarnia znajduje się w tym samym miejscu co jej poprzedniczka z XIX wieku, którą wyburzono ponad 50 lat temu. W obiekcie znajduje się kolekcja roślin tropikalnych z Ameryki Środkowej i Południowej oraz klimatyczna kawiarnia.
Reklama
Odbudowa historycznego pawilonu z czasów wiktoriańskich była planowana od wielu lat. Nowa oranżeria jest tych samych gabarytów, co palmiarnia powstała w 1882 roku. Wysokość budynku od najniższego poziomu gruntu do linii szczytowej wynosi 11,6 m, a wraz z iglicą - niemal 15 m. Obiekt na parterze zaprojektowano w konstrukcji stalowej z przeszkleniami w systemie fasadowym. Zwieńczony jest szklanym dachem mansardowym. W ramach inwestycji remont konserwatorski przeszło historyczne wejście, które przetrwało do naszych czasów.
W oranżerii znajdzie się również przestrzeń wykorzystywana do celów edukacyjnych, organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych. W części podziemnej obiektu planowane jest wykonanie magazynów związanych z bieżącą działalnością ogrodu.
Historyczna oranżeria powstała w 1882 roku dzięki staraniom prof. Józefa Rostafińskiego. Projekt i realizację zlecono uznanej, wiedeńskiej firmie Andreasa Milde. Żelazna konstrukcja była pomalowana prawdopodobnie w modnym wtedy kolorze czerni lub grafitu.W dawnej oranżerii znajdowała się kolekcja palm oraz roślin tropikalnych. Wiele z tych okazów, w tym ok. 300 gatunków storczyków, przywiózł do Krakowa botanik i ogrodnik Józef Warszewicz. Z tego względu uroczyście otwarty dziś obiekt nosi nazwę "Oranżerii Warszewicza".