Miasto Kraków i Akademia Górniczo - Hutnicza opracują wspólne procedury reagowania na cyberzagrożenia i będą wzajemnie informować się o zdarzeniach, związanych z cyberbezpieczeństwem. To początek współpracy, dzięki której przestrzeń miejska ma się stać bezpieczniejsza i odporniejsza na cyfrowe zagrożenia.
Reklama
List intencyjny, dotyczący utworzenia “cyfrowej tarczy Krakowa” mówi, że współpraca uczelni z miastem będzie się opierać na łączeniu potencjału technologicznego i naukowego, który może być dla Krakowa ważnym wsparciem w reagowaniu na cyberataki.
AGH i miasto Kraków wspólnie opracują procedury reagowania na zagrożenia, wdrożą zasady monitoringu infrastruktury teleinformatycznej Gminy Miejskiej Kraków, umożliwiające efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia i ustalą zasady wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych. Współpraca ma również na celu budowę bezpieczniejszej i bardziej odpornej na zagrożenia cyfrowe przestrzeni miejskiej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania wypracowane przez środowisko akademickie i eksperckie.
Dokument został uroczyście podpisany w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, przez prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego oraz rektora AGH, prof. Jerzego Lisa. Prezydent wyjaśniał, że bez cyfrowych fundamentów nie da się zbudować miasta przyszłości:
“Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku”. Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, podkreślił znaczenie porozumienia w kontekście rosnących zagrożeń cyfrowych:
“W dobie wszechobecnych ataków hakerskich na instytucje, urzędy, placówki publiczne i prywatne, wszelkie działania wzmacniające i chroniące zasoby cyfrowe stają się absolutną koniecznością. Współczesne zagrożenia w sieci mają coraz bardziej złożony charakter, dlatego potrzebujemy nie tylko szybkich reakcji, ale przede wszystkim aktywnego podejścia i współpracy między sektorem naukowym a administracją publiczną. W AGH rozwijamy nowoczesne narzędzia oraz technologie, wspierające cyberbezpieczeństwo – to efekt intensywnej pracy naszego eksperckiego środowiska naukowego. Cieszymy się, że ich potencjał może dziś realnie przyczynić się do ochrony mieszkańców Krakowa i cyfrowej infrastruktury miasta”.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie, w tym Heliosa – najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce, który stanowi ważny element krajowej infrastruktury badawczej i odegra istotną rolę w analizach wspierających bezpieczeństwo cyfrowe miasta.