Startuje kolejna edycja miejskiego programu „Mieszkanie za remont". Po raz pierwszy wnioski o udział w programie będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie.
Reklama
Z przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety wynika, że program został bardzo dobrze oceniony. Zdecydowana większość ankietowanych (ponad 70 proc.) opowiedziała się za wprowadzeniem naboru elektronicznego. Dlatego też, jak informuje magistrat, nabór do tegorocznej edycji zostanie przeprowadzony wyłącznie online.
Wnioski będzie można składać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej Krakowskiego Portalu Usług Miejskich (KPUM). Link do formularza zostanie udostępniony 22 kwietnia. Będzie zatem czas na jego uzupełnienie, podpięcie załączników i zapisanie. W momencie otwarcia naboru – 8 maja, o godz. 9.00 – będzie można wysłać wniosek. Formularz będzie aktywny przez cały okres naboru. Aby złożyć i podpisać wniosek, trzeba mieć konto w serwisie pz.gov.pl oraz potwierdzony profil zaufany.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad, wymaganych dokumentów i kolejnych działań są opisane w Biuletynie Informacji Publicznej. W razie pytań, można kontaktować się z Krakowskim Centrum Kontaktu – nr tel. 12 616 55 55.
„Mieszkanie za remont” umożliwia wynajem miejskich mieszkań w zamian za wykonanie w nich remontu w przeciągu roku. Jest to program o charakterze pomocowym skierowany do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania, czy też kredyt hipoteczny. Umowy na wynajem będą zawierane na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m2 powierzchni jest zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie. Obecnie te stawki mieszczą się w przedziale: 6,64 zł/m2 – 16,96 zł/m2.
By wziąć w nim udział, należy:
- mieszkać w Krakowie z zamiarem pobytu stałego,
- nie posiadać prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położonych w Krakowie i miejscowości pobliskiej, tj. w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim,
- nie posiadać zadłużenia z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego z zasobu miasta,
spełnić określone kryteria dochodowe – obejmuje miesiące: luty, marzec i kwiecień 2025 r. (uwzględniany będzie faktycznie uzyskany dochód, tj. według wpływu na rachunek bankowy/daty wypłaty).