W ścisłym centrum Krakowa mieszkają 2644 osoby. Blisko jedna trzecia z nich, najliczniejsza grupa wiekowa, ukończyła 65 lat. Mieszkańcy, którzy nie mają jeszcze 18 lat, stanowią 10 procent, a osoby w wieku 18 - 25 lat to 7 procent mieszkańców Starego Miasta.
Reklama
To dane, pochodzące ze statystyk Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, zaprezentowane przez Komisję Zrównoważonej Gospodarki Nocy, która ma dbać o dobrostan mieszkańców miasta, zagrożony przez specyfikę Krakowa jako ośrodka turystycznego.
Urzędnicy przyznają, że jednym z wyzwań, przed którymi stoi Kraków, jest zachowanie równowagi między funkcjami kulturalnymi, turystycznymi i mieszkalnymi Starego Miasta. Dane o mieszkańcach mogą być użyteczne w poszukiwaniu rozwiązań.
Ze statystyk Wydziału Spraw Administracyjnych wynika, że społeczność wewnątrz Plant charakteryzuje się wysokim odsetkiem osób starszych - 28 procent mieszkańców już ukończyło 65 lat i jest to najliczniejsza grupa. 10 procent mieszkańców nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, 7 procent to osoby w wieku 18 - 25 lat, 11 procent - 26 - 35 lat, a 13 procent - 36 - 45 lat. 16 procent mieszkańców dzielnicy to grupa w wieku 46 - 55 lat, a 15 procent - 56 - 65 lat. Wspomniana już, najliczniejsza grupa mieszkańców, niemal jedna trzecia, ma powyżej 65 lat.
Na przestrzeni ostatnich 20 lat liczba mieszkańców Starego Miasta systematycznie maleje. W 2004 roku wewnątrz Plant mieszkało około 4,5 tys. osób, w 2014 roku – 3,4 tys. Obecnie jest ich nieco ponad 2,6 tysiąca.
“Odpływ mieszkańców z centrów miast jest zjawiskiem obserwowanym w wielu miejscowościach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Proces gentryfikacji, czyli zmiany charakteru Starego Miasta i Kazimierza rozpoczął się po roku 1989, a jego bezpośrednim powodem nie był ruch turystyczny. Obecnie Dzielnica I Stare Miasto odczuwa negatywne skutki aktywności odwiedzających, nie tylko turystów, ale także mieszkańców przybywających z innych obszarów Krakowa i gmin ościennych” - przyznają urzędnicy.
90 procent mieszkańców Starego Miasta to osoby zameldowane na pobyt stały, 97 procent ma polskie obywatelstwo.
Reklama
Powierzchnia obszaru wewnątrz Plant wraz ze wzgórzem Wawelskim liczy zaledwie 0,93 km2, czyli 0,3 proc. powierzchni dzisiejszego Krakowa, ale to właśnie tu przez stulecia koncentrowało się życie miejskie, kulturalne i polityczne. Przez setki lat granice Krakowa nie wychodziły poza obszar dzisiejszych Plant. “Dzisiaj wyjątkowa atmosfera Starego Miasta przyciąga zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających z Polski i z całego świata” - wyjaśnia urząd i przyznaje, że należy zająć się wypracowaniem równowagi między działalnością turystyczną i interesami mieszkańców.
Nad rozwiązaniami pracuje Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy przy Prezydencie Miasta Krakowa, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele nieformalnych grup mieszkańców, takich jak Ruch „Zabytkowe Centrum” i Stowarzyszenie „Dobra Noc Kraków” oraz rad dzielnic. Celem działań komisji jest wypracowanie zasad funkcjonowania gospodarki nocy oraz reguł i standardów, służących poprawie relacji między mieszkańcami, przedsiębiorcami i odwiedzającymi.
Kraków był także jednym z inicjatorów wprowadzenia regulacji prawnych w zakresie najmu krótkoterminowego na poziomie całej Unii Europejskiej. Najem krótkoterminowy, atrakcyjny dla turystów, bywa uciążliwy dla mieszkańców.
Odpowiedzią na postulaty Sojuszu Miast Europejskich, w którego skład oprócz Krakowa wchodzą m.in. Amsterdam, Barcelona, Berlin, Mediolan, Paryż, Praga i Wiedeń, jest uchwalone w lutym 2024 r. przez Parlament Europejski Rozporządzenie w sprawie gromadzenia i udostępniania danych, dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1028). Państwa członkowskie mają 24 miesiące na implementację przepisów do prawa krajowego oraz dostosowanie swoich systemów rejestracji i stworzenie niezbędnej infrastruktury informatycznej. Oznacza to, że państwa członkowskie powinny wdrożyć przepisy krajowe najpóźniej do maja 2026 roku.