W tym roku znów będzie można zwiedzać Dom pod Globusem przy ul. Długiej 1, siedzibę Wydawnictwa Literackiego. Pomysł otwarcia budynku dla gości tak bardzo spodobał się krakowianom i turystom, że przedstawiciele wydawnictwa zdecydowali o organizowaniu kolejnych odwiedzin.
Podczas cyklicznie organizowanych dni otwartych oraz grudniowego Świątecznego Kiermaszu, siedzibę wydawnictwa odwiedziło ponad 1000 osób. “W ubiegłym roku otworzyliśmy siedzibę naszego wydawnictwa dla osób chcących zwiedzić wyjątkowe wnętrza Domu pod Globusem. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa i przemiłe rozmowy. Zapraszamy na Długą 1 również w tym roku” - czytamy w mediach społecznościowych WL. “Uwzględniliśmy Wasze prośby i zmieniamy formułę zwiedzania - będzie ono odbywać się rzadziej, za to w godzinach popołudniowych”.
Przygotowany przez wydawnictwo kalendarz tegoroczny odwiedzin wygląda tak: 21.03 - pierwszy dzień wiosny; 13.06 - piątek 13 - ego żeby - jak wyjaśnia wydawnictwo, “był ciut przyjemniejszy”, 26.09 - “czyli wtedy, kiedy zaczynają się długie jesienne wieczory” oraz 11 - 12.12, podczas dwudniowego Świątecznego Kiermaszu.
Tym razem Sala Mehoffera będzie otwarta dla zwiedzających od godziny 14 do 19, żeby chętni mogli ją zobaczyć po pracy. Jest też niespodzianka: “Podczas ostatniego spotkania usłyszeliśmy od Was tyle słów zachęty, że postanowiliśmy regularnie dawać drugie życie lekko uszkodzonym książkom. Dlatego każdy dzień otwarty będzie połączony z kiermaszem, podczas którego kupicie książki w świetnych cenach. Szczegóły niebawem!” Bezpłatne wejściówki będzie można pobierać, podobnie jak dotąd, tydzień wcześniej.
Reklama
Dom pod Globusem jest uważany za jeden z ciekawszych przykładów architektury secesyjnej. Ceglany budynek ma dwa piętra i narożną wieżę z podświetlanym zegarem, nakrytą hełmem, zwieńczonym ażurowym, metalowym globusem. Został wybudowany w latach 1904 - 1906, według projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, jako siedziba Izby Przemysłowo - Handlowej. W roku 1926 rozpoczęto dwuletnią renowację elewacji i wnętrz, prowadzoną pod nadzorem Józefa Mehoffera.
Po II wojnie światowej w Domu pod Globusem mieścił się sklep papierniczy. Po likwidacji w 1950 roku Izby Handlowo - Przemysłowej budynek został zajęty przez komitet powiatowy PZPR i hurtownię Centrali Spożywców. Obie instytucje doprowadziły do dewastacji budynku i jego wystroju. W 1953 roku, w trakcie przebudowy linii tramwajowej, przebito dla ruchu pieszego podcienia w narożu ulic.
Teraz gmach jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego. W latach 1986 – 1990 przeprowadzono kompleksową konserwację budynku i przywrócono oryginalne wyposażenie, które częściowo zrekonstruowano. Wydawnictwo Literackie ufundowało wówczas nowy globus z pamiątkowym napisem. W miejscu dawnego sklepu papierniczego od kwietnia 2006 działa księgarnia.
Z Archiwum: