Krakowscy dzielnicowi razem ze strażnikami miejskimi patrolują miejsca, w których osoby, dotknięte kryzysem bezdomności, szukają schronienia przed zimnem. I apelują do krakowian o zgłoszenia, jeżeli życie i zdrowie bezdomnych może być zagrożone.
Reklama:
Dzielnicowi z dwóch komisariatów, IV i VI oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej regularnie odwiedzają pustostany, parki, dworce i prowizoryczne obozowiska, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne. Rozmawiają też z nimi, zwracając uwagę na ryzyko wychłodzenia organizmu, hipotermii i innych zagrożeń zdrowotnych.
Mundurowi przekazują osobom bezdomnym informacje o dostępnych miejscach noclegowych, ośrodkach pomocy społecznej oraz innych instytucjach, które mogą zapewnić im niezbędne wsparcie. Jak informuje policja na swojej stronie internetowej, służby starają się przekonać osoby bezdomne do skorzystania z oferowanej pomocy, podkreślając korzyści płynące z pobytu w bezpiecznym miejscu.
“Celem działań jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa osób dotkniętych kryzysem bezdomności, ale także zmotywowanie ich do podjęcia działań zmierzających do poprawy swojej sytuacji życiowej” - wyjaśniają funkcjonariusze.
Mundurowi apelują też do mieszkańców o przekazywanie telefonicznej lub e-mailowej informacji o osobach bezdomnych, przebywających w czasie niskich temperatur w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Warto wtedy zaalarmować najbliższą jednostkę policji osobach, potrzebujących wsparcia.
Można też do tego celu użyć również internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,w internecie. Na „mapie” należy zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując informacje, które policjanci następnie zweryfikują, sprawdzając wskazane miejsca. Jednak, co podkreślają policjanci, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Reklama