Szopkarze zaprezentowali prace zgłoszone do tegorocznej 82. edycji Konkursu Szopek Krakowskich. Zgodnie z tradycją szopki pokazywane są najpierw na Rynku Głównym – pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Ogłoszenie laureatów nastąpi 8 grudnia, a od 9 grudnia będzie można je oglądać na wystawie pokonkursowej. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę szkopek, aż 245.
Reklama:
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia, w tym roku 5 grudnia, szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.
Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszył korowód szopek wokół Rynku Głównego prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, Następnie twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
Ogłoszenie laureatów nastąpi 8 grudnia, a od 9 grudnia prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.
Reklama