Krzysztof Penderecki zostanie pochowany w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Oficjalne uroczystości odbędą się po opanowaniu epidemii.
Reklama
Profesor Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej, laureat dziesiątek prestiżowych nagród zmarł wśród najbliższych w niedzielę nad ranem, w wieku 86 lat.
Decyzją rodziny msza żałobna zostanie odprawiona w najbliższych dniach. Ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała charakter zamknięty. Następnie urna z prochami Mistrza zostanie tymczasowo złożona w kościele św. Floriana.
Uroczystość z honorami państwowymi miasto zorganizuje po opanowaniu zagrożenia epidemiologicznego. Po powrocie do stanu sprzed epidemii prochy zostaną złożone w krypcie Panteonu Narodowego kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy, szczegóły mają zostać podane do wiadomości w najbliższych dniach.
Urodzony w 1933 roku w Dębicy Krzysztof Penderecki zaczął komponować, gdy miał osiem lat - grał na fortepianie i skrzypcach. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie. W wieku zaledwie 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki wykładał w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.
Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.