Popularny i lubiany przez Krakowian Targ Pietruszkowy ma drugą stałą lokalizację, na Grzegórzkach, przy ul. Cystersów 21B. Targ w nowym miejscu można już odwiedzać, zaprasza od godziny 8 do 13.
Reklama
Do tej pory działający od 2013 roku Targ Pietruszkowy, promujący bezpośrednią sprzedaż naturalnych i lokalnych produktów rolnych, mieścił się w Podgórzu, przy ulicy Kalwaryjskiej 9 - 15. Od dziś ma swoje drugie stałe miejsce, przy ul. Cystersów. Jak piszą jego założyciele w swoich mediach społecznościowych: “To dla nas niesamowite wydarzenie, otwieramy Targ Pietruszkowy nr 2!”, i dodają: “Jakie to uczucie spełniać marzenia - wspaniałe!”
Otwarciu “drugiej pietruszki” przez cały dzień będzie towarzyszyć sporo atrakcji. Wśród nich są śniadanie, pyszna kawa, gry dla dzieci, przygotowane przez harcerzy, niespodzianki od nowych targowych wystawców i degustacja nietypowej pizzy, ze składnikami kupionymi na Targu. Organizatorzy zapowiadają też: “Spotkacie wystawców znanych Wam z Podgórza, ale także nowe twarze, wyjątkowo, na otwarcie będzie z nami Pstrąg Ojcowski”.
W soboty oba targowiska będą otwarte od godziny 8 do 13, a “pierwsza pietruszka” przy Kalwaryjskiej także, jak zwykle, w środy, również od 8 do 13.
Targ Pietruszkowy działa w Krakowie od 2013 roku. Promuje sprzedaż naturalnej żywności, zdrowej i ekologicznej, w 100% pochodzącej od rolników i przetwórców, którzy posiadają certyfikaty ekologiczne lub właścicieli małych gospodarstw liczących maksymalnie 15 hektarów. Produkcja żywności odbywa się w nich metodami tradycyjnymi, bez użycia popularnej „chemii”. Jedną z ważniejszych cech Targu, jak piszą jego założyciele na swojej stronie internetowej, jedną z najważniejszych cech Targu jest lokalność:
“U nas znajdziesz żywność pochodzącą z gospodarstw oddalonych do ok. 150 km od Krakowa m.in. z Zatoru, Woli Batorskiej, Liszek, Podstolic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lipnicy Murowanej i innych miejscowości. Dzięki temu zapewniamy świeżość produktów oraz wsparcie dla naszej lokalnej społeczności”. Ważna jest też sprzedaż bezpośrednia - na Targu Pietruszkowym wszystkie produkty sprzedają ich wytwórcy, którzy własnoręcznie uprawiają, hodują i produkują żywność. Osobiście odpowiadają też za jej jakość. “Sprzedaż bezpośrednia sprawia, że mogą oni otrzymać godziwą cenę za swoją ciężką pracę, a Ty poznajesz rolnika, któremu zawdzięczasz tak pyszne produkty” - przypominają pomysłodawcy Targu Pietruszkowego.
Targ Pietruszkowy to również fundacja, angażująca się w min. w edukację konsumentów, wspierająca lokalną społeczność, propagująca wartości ekologiczne.