Panele fotowoltaiczne na elewacji, system retencji wody opadowej na dachach i wielkie schody prowadzące do podziemnego połączenia dwóch budynków - tak ma wyglądać nowa siedziba Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny.
Reklama:
Do finału konkursu ostatecznie zakwalifikowano pięć projektów. Zwycięskim okazał się projekt przygotowany przez zespół w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Jamer, Karolina Supron, Klaudia Kwaśny i Hanna Ditmer. Zwycięzcy, oprócz zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie budynku, wygrali dodatkowo nagrodę pieniężną w kwocie 65 tys. zł.
Zgodnie z wymogami konkursowymi zwycięska koncepcja architektoniczna uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju i kwestie minimalizacji kosztów utrzymania budynku, którym należało nadać priorytet względem kosztów inwestycyjnych (zachowując racjonalność przyjętych rozwiązań). Celem uczelni jest realizacja budynku wysoce energooszczędnego, zgodnego z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.
– Zaproponowaliśmy niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci montażu paneli fotowoltaicznych, ale nie na dachach - jak to zwykle ma miejsce - tylko na wszystkich nasłonecznionych elewacjach a dachy zaprojektowaliśmy jako retencyjne, co ma zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła – tłumaczy Ewa Janik z biura projektowego M.O.C. Architekci Sp. z o. o.
W otoczeniu nowej siedziby WIiT PK zaplanowano atrakcyjnie zaprojektowaną przestrzeń publiczną z elementami małej architektury i infrastruktury rekreacyjnej, pełniącą jednocześnie funkcję reprezentacyjnej strefy wejściowej do budynku, a także miejsca postojowe dla rowerów, hulajnóg i niewielkiej liczby samochodów oraz stację ładowania aut elektrycznych. Uczelnia nie narzucała uczestnikom konkursu sposobu połączenia obu części budynku. Zwycięska koncepcja postanowiła rozwiązać tę kwestię przy pomocy połączenia podziemnego, które stanowi dodatkową przestrzeń wspólną.
Reklama
– Zależało nam na modułowości konstrukcji co ma nawiązywać do koncepcji przeobrażania się, technologii i ostatecznego przeznaczenia tego budynku. System modułowy pozwala również na to, aby w przyszłości łatwo zmieniać układ pomieszczeń lub ich funkcje w razie takiej potrzeby – mówi Ewa Janik.
Nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny powstanie na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach, w rejonie pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. prof. Michała Życzkowskiego i ul. Izydora Stella-Sawickiego.
Wydział Informatyki i Telekomunikacji jest jednym z najmłodszych wydziałów Politechniki Krakowskiej, dynamicznie się rozwijającym i cieszącym się ogromnym zainteresowaniem kandydatów na studia.
Ogólny koszt całej inwestycji wraz z pierwszym wyposażeniem szacowany jest na blisko 180 mln zł. Politechnika chce przeznaczyć na nią środki własne oraz pozyskane z dofinansowań, z wnioskami zwróciła się już do Ministerstwa Nauki. Termin rozpoczęcia prac budowlanych i zakończenia inwestycji uzależniony będzie od dalszych postępów w budowaniu finansowania dla tak poważnego przedsięwzięcia.