Zostawić czy usunąć złocenia w kościele św. Andrzeja? Taki dylemat muszą rozstrzygnąć krakowscy konserwatorzy sztuki.
Reklama:
Romański kościół św. Andrzeja w Krakowie to jeden z najstarszych zachowanych obiektów murowanych w Polsce, wzniesiony około 1080 roku. Nie uległ nigdy tzw. reromanizacji, której poddano w XIX i XX wieku wiele wczesnośredniowiecznych kościołów w Polsce, a jeszcze więcej w Europie Zachodniej.
Główny ołtarz w kościele św. Andrzeja pochodzi z XVIII w. i przypisywany jest Franciszkowi Placidiemu – jednemu z najwybitniejszych architektów i rzeźbiarzy działających w tym czasie na ziemiach polskich, którego pozycję ugruntował udział we wzniesieniu słynnego Hofkirche w Dreźnie. Rzeczpospolitą i Saksonię łączyła w tym czasie unia personalna.
I to właśnie ołtarza głównego dotyczy dylemat konserwatorów sztuki, o którym informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. “Wstępne rozpoznanie ołtarza i zebrane materiały archiwalne wskazują, że pierwotnie kapitele i bazy kolumn ołtarza nie były złocone. Złocenia dodano podczas konserwacji w 1906 roku. Konserwatorzy muszą rozstrzygnąć zatem, czy złocenia pozostaną, czy też zostaną usunięte. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez komisję konserwatorską”.
Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym rozpoczęły się niedawno, nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwają.
Reklama