Studenci i naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego pomogą w chronieniu Bałtyku przed zanieczyszczeniami niebezpiecznym paliwem i amunicją, pochodzącą z wraków statków.
Reklama
Projekt Baltwreck, do którego właśnie przystąpili fizycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest częścią programu Interreg South Baltic, prowadzonego przez 14 partnerów w 4 nadbałtyckich krajach - Polsce, Litwie, Szwecji i Niemczech. Ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków statków.
Współpracę partnerów koordynuje Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. “Jako partner projektu zobowiązaliśmy się do wykonania testów nowych metod wykrywania materiałów niebezpiecznych w morzu” - zapowiadają młodzi naukowcy i dodają:
“Będzie się działo. Bądźcie z nami na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej o postępach projektu”. Cele, jakie postawili sobie fizycy to: skuteczne metody diagnostyki wraków, technologie remediacji in-situ niebezpiecznych paliw oraz amunicji, testowanie opracowanych rozwiązań w co najmniej 3 lokalizacjach pilotażowych oraz zbadanie ryzyka toksykologicznego dla ekosystemów morskich.
Kierownikiem programu z ramienia UJ jest dr Michał Silarski z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań. Jednym z jego badawczych zainteresowań jest wykrywanie materiałów niebezpiecznych.
W Bałtyku leży kilka tysięcy wraków. W wielu najprawdopodobniej znajdują się duże ilości paliwa, przez co mogą one być ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Program Baltwreck, który ma temu zapobiec, jest dofinansowany kwotą 3,83 mln euro, z czego 3,06 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.