Pawilon dla szympansów i makaków japońskich, którego budowa trwa w krakowskim ZOO, został wyposażony w świetlik dachowy. Montaż imponującej konstrukcji był jednym z trudniejszych wyzwań dla wykonawców.
Reklama
Świetlik jest częścią zadaszenia budynku. Przeszklenie spoczywa na drewnianych dźwigarach, a dzięki jego zastosowaniu, pomieszczenia, w których będą przebywać zwierzęta, będą lepiej doświetlone.
Jak informuje magistrat, w pawilonie trwa montaż instalacji wewnątrz, a wkrótce ruszą prace elewacyjne. Wykonawca rozpoczął też prace izolacyjne na dachu pawilonu, w kolejnych tygodniach zakończone zostaną roboty przy zadaszenia i rozpocznie się montaż okien.
“Przypomnijmy: nowa atrakcja w krakowskim ZOO powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Murkrak sp. z o.o. sp. k. i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-budowlany „Murdza”.
Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł planowane jest na II połowę 2025 roku. Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką”.
Reklama
Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.
Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.